Deset ljudi koji su zaradili skoro 9 milijardi dolara na Trampovoj pobjedi

Od pobjede Donalda Trumpa na američkim izborima 8. novembra, najpoznatiji indeksi berza u protekla dva mjeseca zabilježili su sasvim solidan rast, zbog čega su se mnogim investitorima u kratkom vremenu značajno podebljali računi u bankama.

Dow Jones Industrial Average, indeks njujorške berze u čiji sastav ulaze cijene akcija 30 najznačajnijih američkih industrijskih kompanija, skočio je na rekordne nivoe. Od izbora vrijednost mu je porasla za 8,8 % na zaključnih 19954,28 bodova u srijedu, a već se nekoliko nedjelja iščekuje da preskoči i psihološku granicu od 20.000 bodova, prvi puta u svojoj 120-godišnjoj istoriji.

Indeks tehnoloških akcija NASDAQ u protekla je dva mjeseca porastao za 7,1 % na 5563,65 bodova, a indeks S&P500, u čiji sastav ulaze cijene akcija 500 kompanija pokazao je tek nešto suzdržaniji rast od 6,3 % na 2275,32 boda.

Američki dnevnik USA Today analizirao je rast cijena akcija 1.500 kompanija iz indeksa S&P 1500 i među njima pronašao one čija je vrijednost najviše narasla i vlasnike najvećih udjela u tim kompanijama. Deset investitora koji su najviše profitirali, zahvaljujući samo rastu vrijednosti akcija koje drže u tim kompanijama, zajednički su danas za gotovo devet milijardi dolara bogatiji nego što su to bili prije dva mjeseca.

Pomalo paradoksalno, s obzirom na to da je tokom izborne trke iskazivao podršku Hillary Clinton, najveći je dobitnik od Trumpove pobjede poznati investitor i multimilijarder Warren Buffett. On je najviše profitirao zahvaljujući vlasničkim udjelima koje posredno, kroz svoju kompaniju Berkshire Hathaway drži u američkim bankama. Finansijski sektor jedan je od onih koji su najpozitivnije reagovali na Trumpovu pobjedu. Vrijednost Berkshire Hathawaya u dva je mjeseca narasla za 37,1 milijardu dolara, a Buffett je zbog toga bogatiji za 6,7 milijardi.

Trumpovom se trijumfu može radovati i Laurene Jobs, udovica Stevea Jobsa, osnivača firme Apple. Iako je i Apple jedna od kompanija čija je vrijednost najviše porasla u posljednja dva mjeseca, čime je svoje bogatstvo za 9,4 miliona dolara povećao Arthur Levinson, Laurene Jobs profitirala je od rasta vrijednosti akcija medijske kompanije Walt Disney. Ta je kompanija prije desetak godina preuzela poznatu animatorsko-producentsku kuću Pixar u kojoj je Steve Jobs bio većinski vlasnik. Kako je transakcija provedena zamjenom akcija, Jobs je nakon nje bio najveći pojedinačni vlasnik Disneyjevih akcija, a nakon njegove smrti udio je naslijedila Laurene Jobs. Zahvaljujući tome, njeno se bogatstvo za dva mjeseca od Trumpove pobjede povećalo za 1,8 milijardi dolara.

Akcija kompanija iz finansijskog sektora najviše su rasle u posljednja dva mjeseca, stoga ne čudi da se među deset kompanija čija je vrijednost najviše skočila nalazi čak pet banaka. JPMorgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup i Golman Sachs banke su kojima je svakoj tržišna vrijednost porasla za više od 20 milijardi dolara. Najveći pojedinačni vlasnici akcija u njima – James Crown, Thomas Montag, John Stumpf i Michael Corbat.

Investicioni bankar Lloyd Blankfein, već deset godina glavni izvršni direktor Goldman Sachsa, bogatiji je temeljem svojeg udjela u toj banci za gotovo 142 miliona dolara. Za sličan iznos, od gotovo 158 miliona dolara, dodatno se obogatio i James Crown, najveći akcionar banke JPMorgan Chase. Listu deset kompanija čija je vrijednost najviše porasla dopunjuju još i AT&T i Verizon Communications, najveći akcionari telekomunikacija Randall Stephenson i Lowell McAdam, i to za više od 5, odnosno tri miliona dolara.