Vodič kroz Abu Dabi, novu zvijezdu Emirata

Prestonica Ujedinjenih Arapskih Emirata dugo je bila u sijenci Dubaija, koji je već izgradio reputaciju među poželjnim svjetskim destinacijama

Za razliku od Dubaija, Abu Dabi ima sve što je potrebno za porodična putovanja, a da se pritom ne izgubi ništa od specifične atmosfere koju nose svi novi gradovi Emirata. Tu su zabavni parkovi, safari u pustinji, jedinstvene ture do ostrva pored kog su nekada uzgajane školjke za proizvodnju bisera, ali Abu Dabi radi i na svojoj kulturnoj ponudi, budući da bi uskoro trebalo da bude otvoren Gugenhajm muzej u kom će biti izložena djela svjetskih savremenih umjetnika, ali i lokalnih arapskih, koje Emirat podržava.

Ovaj grad je užurban, ali bez gužve, ležeran, ali ozbiljan, prepun velelepnih građevina, ali i plaža i u jednom trenutku ćete u njemu sigurno prepoznati ideju kakvu može imati samo japanski arhitekta. Naime, urbanizaciju je 1965. planirao čuveni japanski arhitekta dr Takahaši, uz brižljivo navođenje šeika Zajeda, oca Emirata i originalno je bio namijenjen populaciji od svega 40.000 ljudi. Iako ga danas naseljava više od 1,5 miliona, originalni plan je sačuvan.

Idealan period godine za posjetu Abu Dabiju je upravo sad, budući da se temperature trenutno kreću oko prijatnog 30. podeoka Celzijusove skale. Tako će potrajati sve do kraja maja, a onda kreće vrelo ljeto tokom kog se temperatura penje i do 50 stepeni i tako sve do kraja septembra.

Kako do Abu Dabija?

Trenutno je u toku akcija “Stopover u Abu Dabiju”, u kojoj uz kupljenu kartu ka bilo kojoj destinaciji obuhvaćenoj mrežom Etihad Airways partner alijanse, ukoliko prolazite kroz Abu Dabi, možete da provedete dvije noći u prestonici UAE po cijeni jednog prenoćišta, počevši od 37 dolara po osobi i da birate neki od 50 hotela u gradu.

Ako je Abu Dabi vaša primarna destinacija, najlakši način da stignete do njega je jednim od dva direktna leta dnevno – avionom Air Serbia ili Etihad Airways. Ako odlučite da putujete onim u 23.40h (Air Serbia), topla je preporuka da iskoristite usluge Premijum salona. Ovaj salon je otvoren za goste biznis-klase, kao i za članove Air Serbia Etihad gest platinum, gold i silver kluba koji putuju na letovima kompanija Air Serbia ili Etihad Airways. Ovdje možete isprobati izvanredne domaće, ali i internacionalne specijalitete, među kojima i “arapsko meze” sa zanimljivom kombinacijom jela – humus, libanska tabuli salata, falafeli i pita-hljeb.

Na raspolaganju su i sva alkoholna i bezalkoholna pića, a za one kojima je potrebno da se osvježe prije leta, tu je i tuš-kabina sa čistim peškirima.

Let od Beograda do Abu Dabija traje nešto više od pet sati, pa bez obzira na to što ste jeli u salonu, probajte neko od jela koja se služe tokom ljeta.

Od tačke A, do tačke B

Ako ste uplatili turistički aranžman, ne morate mnogo razmišljati o transferu od aerodroma do grada. Međutim, ako putujete samostalno, imate nekoliko opcija. Jedna od njih je autobuski prevoz. Ispred Aerodroma potražite plavo-bijele oznake za autobuse i na njima znak A1. Svi oni voze do grada i polasci su organizovani na svakih 40 minuta 24 sata dnevno. Autobuska karta košta četiri dirhama što je nešto više od jednog eura, a put do grada oko 45 minuta.

Naravno, na raspolaganju su i taksi usluge. Start košta 25 dirhama (oko šest eura), a plaća se još 40 centi po kilometru. Taksi prevoz od aerodroma do grada ne bi trebalo da vas košta više od 20 eura.

U gradu

U Abu Dabiju niko ne šeta. Razlog je dijelom to što su vrućine tokom većeg dijela godine nesnosne, a dijelom kulturološke prirode. Ovdje je benzin jeftin i rijetko ćete izvan šetališta uz more i označenih staza za bicikliste rekreativce pronaći pješake i korisnike alternativnih načina prevoza. Taksi prevoz je vrlo povoljan i od smještaja do željene lokacije koštaće vas u prosjeku svega oko 10 eura.

Šta posjetiti?

Džamija šeika Zajeda

dzamija-seika-zajeda

Džamija šeika Zejeda je jedna od najljepših građevina u Emiratima, u koju, za razliku od većine islamskih bogomolja, mogu ući i pripadnici drugih vjera. Kada je izgrađena, bila je treća najveća na svijetu, ali je sada na sedmom mjestu i drži tri svjetska rekorda – ima najveći ručno napravljeni tepih iz jednog dijela, površine 5.627 kvadratnih metara i najveći luster na svijetu, dugačak 15, a širok 10 metara, napravljen od blistavih Svarovski kristala.

Bilo bi dobro da imate svog vodiča za obilazak džamije jer može da vam objasni sve o njenom nastanku, ali i dubokoj simbolici koja je usađena u svaki detalj. Takođe, vodič će vam verovatno obezbijediti adekvatnu odjeću za ulazak u džamiju, za žene haljinu – abaju i maramu – hidžab, a za muškarce nošnju koju čine bijela haljina – dišdaša, bijela marama za glavu – kufija i crni obruč koji je drži pod nazivom akal ili aghal. Inače, nije obavezno da muškarci oblače tradicionalnu nošnju. Dovoljno je da budu pristojno obučeni, što podrazumijeva duge nogavice i majicu barem kratkih rukava.

Bolnica za sokolove

Sokolarstvo je drevna vještina koja se smatra neodvojivom od arapskog naslijeđa. Praktikuje se već hiljadama godina na Bliskom istoku, jer su beduinska plemena koristila ptice kako bi lovila u pustinji. Zbog toga se Arapi trude da njihovi ljubimci dobiju najbolju moguću njegu. Tako je nastala Bolnica za sokolove u Abu Dabiju, najveća te vrste na svijetu, koja je, pored toga što je najvažnija veterinarska klinika u Emiratima, ujedno i jedna od najvećih turističkih atrakcija. Ovdje uz pratnju vodiča imate priliku da se upoznate bliže sa arapskom tradicijom, ali i s pticama, a dobijate priliku da držite sokola, fotografišete se s njim, pa čak ga i nahranite.

Ferrari World

U srcu ostrva Jas pod prepoznatljivim crvenim krovom od 200.000 kvadratnih metara i najvećim Ferari logom ikad napravljenim (65m x 48,5m), nalazi se prvi Ferari tematski park na svijetu. Sve i da ne volite lude vožnje, ova građevina vrijedna je obilaska, jer je pravo umjetničko djelo. Projektovao ju je tim inženjera čuvene firme “Benoy”, kako bi reflektovala estetiku i filozofiju kompanije Ferari i prvi je takav park te kuće. Potpuno je klimatizovana i otvorena cijele godine, a pored vožnji, ovdje možete prošetati kroz repliku italijanskog sela i ručati u nekom od pet restorana uglavnom inspirisanih italijanskom kuhinjom. Treba biti hrabar, pa probati sve vožnje koje nudi Ferari vorld, naročito one koje su oborile nekoliko svjetskih rekorda. To je “Flying Aces”, rolerkoster sa najvišom petljom na svijetu (52 metra) i najstrmijim i najbržim usponom (81 stepen, sa ubrzanjem od 30 km/h).

ferrari world

Ipak, najveća atrakcija je svakako “Formula Rosa” najbrži rolerkoster na svijetu, poslije kog će vam biti potreban češalj, a možda i malo šećera i vode, budući da dostiže brzinu od čak 240 km/h. Karte za Ferari vorld koštaju između 275 i 325 dirhama i uz njih imate pristup svim vožnjama u parku.

Yas Waterworld

Yas Waterworld

Ovo je prvi veliki vodeni park u Abu Dabiju koji na 15 hektara prostora nudi više od 40 vožnji, različitih vodenih tobogana i atrakcija. Ovdje možete iskusiti i prvu tematsku vodenu “vožnju” –“The Lost Pearl” inspirisanu kulturom Emirata i njihovom tradicijom izvlačenja bisera. Kad se umorite od vožnji, možete da skoknete do tržnog centra Yas i u restoranu Rogo pojedete zanimljiv obrok koji će vam doslovno pasti s neba. U ovom restoranu se obroci dostavljaju preko šina koje i same izgledaju kao rolerkosteri, a porudžbinu birate preko tableta.

Safari u pustinji

Veliki je promašaj ako napustite Abu Dabi, a nijednom ne odete na safari u pustinji. Jedan od razloga je luda vožnja koju će vam priuštiti vozači velikih SUV automobila po pješčanim dinama, a drugi taj što ćete vidjeti gazele u njihovom prirodnom okruženju. Kad se umorite od vožnje, navratite u etno-selo Zaman Laval, u kome iz prve ruke možete da vidite kako je izgledao život u Abu Dabiju prije nego što je pronađena nafta. Tu je rekonstruisano selo, zajedno sa Souqom (arapska pijaca), pa čak i replikom broda, kakvim su nekada lovci odlazili u potragu za biserima.

Ljubazno osoblje poslužiće vas nekim od tradicionalnih specijaliteta, ali je možda bolje da se sačuvate za obrok u restoranu Telal resorta, odmarališta napravljenog usred pustinje. Odmaralište čini nekoliko luksuzno opremljenih vila i centralna zgrada sa svim pogodnostima hotela s pet zvjezdica – teretanom, vrhunskim restoranom, bazenom i spa-centrom.

Gdje odsjesti

U Abu Dabiju ima više od 500 hotela, ali jedan od najluksuznijih i najlepših je St Regis Abu Dhabi u jednom od “Nation” tornjeva. Ovaj hotel od pet zvjezdica može da se pohvali najvišim visećim apartmanom na svijetu, koji se nalazi na 48. i 49. spratu i povezuje dva tornja. Ovde odsijedaju predsjednici i slavne ličnosti, a nedavno je Maradona tu proslavio rođendan. O njegovom izgledu je izlišno govoriti – slike kažu sve.

Lobi hotela St Regis Abu Dhabi

the st regis

Kao i ostali St Regis hoteli u svijetu, i ovaj njeguje zanimljive tradicije brenda, poput popodnevnog ispijanja čaja, kasnih večera, ritualnog otvaranja šampanjca sabljom u predvečerje, a u Abu Dabiju, koji kao i ostatak arapskog svijeta, nema strog nacionalni plan borbe protiv duvanskog dima, u jednom od najluksuznijih hotela možete da uživate i u cigarama u specijalnom salonu namijenjenom duvandžijama. Bogati članovi kluba ovdje čak imaju svoje vitrine sa pločicama sa njihovim imenima, u kojima čuvaju svoje skupocjene cigare. Možda i najzanimljiviji ritual St Regis hotela je branč petkom, kada se različiti dijelovi hotela, u zavisnosti od teme zabave, pretvaraju u dekadentne salone čokolade, sobe koktela, odaje morskih specijaliteta…

st regis

St Regis Abu Dabi nalazi se na obali Korniš, gdje se prostire jedna od najljepših plaža Emirata i gleda na još nezavršeni Fairmont Marina Residences kompleks, koji je odgovor na čuveni Atlantis u Dubaiju. Do plaže i kluba hotela (Cabana Beach Bar&Grill) vodi vas podzemni prolaz, pa u svakom trenutku možete skoknuti da se okupate i ako nemate vremena za izležavanje, vratiti nazad u sobu.

Gdje i šta jesti?

Ako odsijedate u St Regisu, doručak će vam biti poslužen u restoranu The Terrace on the Corniche gdje možete birati između mnoštva internacionalnih jela. Postoji čak i poseban bar sa voćem, gdje možete tražiti da vam egzotične voćke po izboru smute u zdrav napitak. Pored standardnih jaja na sto načina, tu su i azijski tipovi doručaka koji bi u mnogim zemljama elegantno mogli da se posluže kao ručak ali i peciva slana i slatka, po ugledu na Evropu.

TheTerraceontheCorniche_2

U St Regisu je teško odlučiti se za restoran u kom ćete ručati. Da li odabrati Azura Panoramic Lounge i posmatrati panoramu grada ili Cabana Beach Bar&Grill, pa iskoristiti priliku i za izležavanje na plaži. Za večeru, bez dileme, najbolja opcija je Villa Toscana, italijanski restoran u kojima je po nekoliko dana mjesečno posvećeno kulinarskoj tradiciji određene italijanske regije.

Za one koji žele da probaju tradicionalne arapske specijalitete, tu je Fanar restoran u takozvanoj Venecijanskoj četvrti. Već i samo meze je dovoljno je da zadovolji sva čula. Čini ga nekoliko vrsta humusa (pasta od leblebija i susama sa maslinovim uljem), baba ganuš (pasta od tahinija – susamove paste – i patlidžana), zelena salata od rukole i divan tradicionalni al džabab hljeb.

Tu su i fatajeri, prženi “paketići” od lisnatog tijesta, mahunarki i ostalog povrća. Za glavno jelo poručite al kabsu, jelo od pirinča i piletine, dobro začinjeno skupocjenim šafranom i na kraju se zasladite mehalabijom, tradicionalnim mliječnim pudingom sa ružinom vodicom. Probajte i arapsku kafu, koja se pravi tako što se u vodi sa začinima dugo kuvaju cijela zrna kafe i izvrstan crni čaj. Kući se ne vraćajte bez urmi (ili datula), plodova palme koji su najprikladniji, ali i najukusniji suvenir. (B92)