BOJAN ĆURIĆ: Ekonomska znanja i pravnička profesija

KOLUMNE

Ekonomija za svoj glavni kriterijum ima efikasnost, a pravo sagledava društvena dešavanja kroz pravednost. Kada dođe do poklapanja ove dvije oblasti, a u modernom svijetu toga ima sve više, efikasnost i pravednost nerijetko dolaze u koliziju

piše Dr Bojan ĆURIĆ, ekonomista

Trebaju li pravnicima “ekonomska znanja” pitanje je koje se uvijek postavlja, a društvena stvarnost i tržište rada uvijek daju isti odgovor – “da”. Međutim, iako su osnovni ekonomski pojmovi prilično jednostavni, većina budućih pravnika smatra da nemaju mnogo koristi od ekonomije, te da veza između ekonomije i prava nije opravdana. Najčešće pitanje koje budući pravnici postavljaju je – zašto se na pravnom fakultetu izučava ekonomija? Ovakav stav se kasnije, kroz praksu, pravnicima pokazuje kao pogrešan, s obzirom na to da oni tek tada prepoznaju i ističu vrijednost i potrebu za ekonomskim znanjima u pravničkoj profesiji. Kretanje u smjeru promjene percepcije nepotrebnosti, ali i prepoznavanja i jačanja veze između prava i ekonomije, kao i popunjavanje postojećih praznina, očito se nametnulo kao potrebno i značajno u obrazovanju pravnika, a kao standard javlja se naglasak na onim oblastima ekonomije koji imaju upotrebnu vrijednost u pravnoj struci. Isto važi i za ekonomiste u slučaju poznavanja određenih pravničkih znanja, posebno onih u oblasti privrednog i obligacionog prava. Mogućnost da sagledate stvari očima pravnika i ekonomiste u jednoj glavi je ključna sposobnost. Stara izreka kaže, ko samo riječi zakonske zna, taj još zakona ne zna, dok mu ne shvati razum i smisao, što govori o značaju tumačenja zakona, odnosno prava. A kada tumačiš ugovor, pazi na riječi, ali uvijek uzmi u obzir volju i namjeru.

Država koristi pravo kao instrument djelovanja na ekonomiju kako bi ostvarila određene ekonomske, socijalne i finansijske ciljeve, vodeći računa o kompatibilnosti tih ciljeva kako bi se ostvario konačni cilj, a to je društveno blagostanje

Samim tim, nametnulo se pitanje koliko se pravo i ekonomija susreću i prepliću na putevima koji vode zajedničkom cilju – savremenom obrazovanju pravnika i ekonomista? Postoje različite metode i kriterijumi po kojima se preplitanje ekonomije i prava može sagledavati. Međusobna kontrakcija ekonomije i prava je najizraženija kada dođe do neke vrste štete, a utvrđivanje odgovornosti za štetu može da bude dugotrajan proces koji sa ekonomskog stanovišta ni u kom slučaju ne doprinosi uvećanju blagostanja u društvu na globalnom planu. Ekonomija za svoj glavni kriterijum ima efikasnost, a pravo sagledava društvena dešavanja kroz pravednost. Kada dođe do poklapanja ove dvije oblasti, a u modernom svijetu toga ima sve više, efikasnost i pravednost nerijetko dolaze u koliziju. Da bi se doveli u sklad, ekonomska analiza ih kroz različite analize primjenjuje na tumačenje stanja u društvu (deskriptivna ekonomska analiza), ili na tumačenje efekata pravne regulative (normativna ekonomska analiza).

U modernom svijetu pravno vrednovanje donijetih odluka i njihovih posljedica sve više zaokuplja pravnike. Zakonodavac, kada donosi novi ili vrši izmjenu starog zakona mora imati u vidu kako će se ta promjena reflektovati na ekonomskom planu. Slično je i kada sudija donosi presudu, on sagledava predmet iz više aspekata, pored kriterijuma zakonitosti i pravde pokušava da dođe do ekonomsko najopravdanijeg rješenja, do efikasnog rješenja. Uvažavajući prethodno, ali i činjenicu da pravo nije samo sebi svrha, da se pojavljuje u funkciji uređenja sistema ekonomskog djelovanja ostvarujući vrijednost društvu i dajući odgovore na praktične životne potrebe zajednice, pravo osigurava i dostojanstvo ljudskog opstanka posebno sa stanovišta potrebe i mogućnosti ekonomskog privređivanja. Drugim riječima, država koristi pravo kao instrument djelovanja na ekonomiju kako bi ostvarila određene ekonomske, socijalne i finansijske ciljeve, vodeći računa o kompatibilnosti tih ciljeva kako bi se ostvario konačni cilj, a to je društveno blagostanje.

Imajući u vidu da je na tržištu radne snage pravnička profesija vrlo tražena, pravnici zbog kombinacije različitih znanja i vještina kojima raspolažu, mogu obavljati poslove u gotovo svim djelatnostima. Stoga, pravnici trebaju razumjeti opšte ekonomske pojave i zakonitosti, način funkcionisanja ekonomskog procesa, kao i djelovanje svih aktera unutar društveno-ekonomskog sistema. Važno je imati u vidu da povezanost prava i ekonomije, te interdisciplinarnost u pristupu, omogućava pravnicima da izbjegnu zamku nedostatka strukturnih kapaciteta, da razmišljaju izvan okvira i pretpostavki koje su već formirali i da široko koriste stečena znanja i sposobnosti. I na kraju, sve prethodno napisano predstavlja mišljenje jednog ekonomiste, a niko ne bude kažnjen za svoje mišljenje, jer kažnjava se djelo ili riječ, a ne misao.