Turska krpi budžet sa osam milijardi eura iz centralne banke
Turska vlada aktuelizovala je donedavno napušteni plan da se 46 milijardi lira (8 milijardi dolara) zakonskih rezervi centralne banke prebaci u državni budžet u kojem je sve veća rupa.
Kako navodi Reuters pozivajući se na upućene izvore, vlada u Ankari taj novac – koji je odvojen od deviznih rezervi – posmatra kao pomoć u krpljenju budžetskog deficita koji je u prvih pet mjeseci ove godine narastao za 225 posto.
Kako dodaju izvori, zakonski prijedlog ministarstva finansija biće predstavljen u idućih nekoliko nedjelja. Zakonske rezerve su novac koji je centralna banka izdvojila od dobiti, a mogu se koristiti u vanrednim okolnostima.
U Ankari su očito procijenili kako je loše stanje javnih finansija baš takva okolnost. Naime, Reuters je još u maju objavio kako ministarstvo finansija radi na rješenju prenosa zakonskih rezervi.
Međutim, plan je navodno ubrzo napušten jer bi narušio sposobnost centralne banke u odgovoru na buduće ekonomske poremećaje. Upućeni izvori sada tvrde kako plan nije potpuno napušten, već je stavljen “na čekanje”.
Ako ga parlament odobri, prenos zakonskih rezervi u budžet biće posljednja u nizu neuobičajenih mjera koje vlast predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana sprovodi kako bi izvukla zemlju iz recesije i stabilizovala valutu. Tokom ove godine lira je oslabila 10 posto.