Pad dolara nakon dvije sedmice rasta
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je 0,2 odsto na 97,42 boda.
Kurs eura je prema dolaru porastao 0,4 odsto na 1,1220 USD, prenosi SEEbiz.
U odnosu na japansku valutu, cijena dolara porasla je 0,3 odsto na 107,2 jena (JPY).
Posljednjih dana na valutnim tržištima vlada oprez zbog daljeg rasta broja zaraženih i umrlih od koronavirusa u svijetu, pa su splasnule nade u brzi oporavak svjetske ekonomije od koronakrize.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je povećao procjene pada svjetske privrede u ovoj godini s prethodnih tri na 4,9 odsto.
Iz MMF-a su poručili da će razvijene ekonomije biti posebno jako pogođene, pa je tako procjenu pada američke privrede u ovoj godini povećao za više od dva procentna poena, na osam odsto.
Ništa bolja situacija nije ni u ekonomiji eurozone.
Predsjednica Evropske centralne banke (ECB), Christine Lagarde, poručila je da je najgori dio ekonomske krize vjerojatno završen, ali da će oporavak biti neujednačen i nepotpun.
Podršku euru pružio je, međutim, zapisnik sa sjednice ECB-a, na kojoj je početkom mjeseca usvojena odluka o produženju kriznog programa kupovine obveznica do sredine naredne godine i o podizanju njegove vrijednosti za 600 milijardi EUR, na ukupno 1,35 biliona EUR.
ECB time želi da pomogne članicama eurozone u finansiranju mjera suzbijanja pandemije koronavirusa.
Oprezne izjave u zapisniku ECB-a upućuju ipak na zaključak da centralna monetarna institucija eurozone od naredne godine vjerovatno više neće produžavati programe kupovine obveznica i reinvestiranja, što bi moglo podržati euro.
Ulagači s pažnjom prate i pregovore o programu oporavka Evropske unije (EU) od koronakrize, vrijednom 750 milijardi EUR.
Program je predložila Evropska komisija (EK), a “koplja se lome” najviše oko toga hoće li novac biti isplaćen članicama u obliku bespovratne pomoći ili povoljnih kredita.