DEJAN PAVLOVIĆ: Tri elektrane gotove do 2027.

Interview

Hidroenergetski sistem koji se gradi u donjem toku rijeke Bistrice sastoji se od tri stepenasto raspoređene elektrane B1, B2a i B3, ukupne instalisane snage 40,9 megavata, sa ukupnom godišnjom proizvodnjom 134,39 gigavat časa električne energije. Glavni izvođač radova je kineska kompanija CAIEC

piše MARKO ŠIKULJAK foto Aleksandar ARSENOVIĆ

Početkom izgradnje hidroelektrane Bistrica krajem 2021. godine, energetski sektor Republike Srpske ušao je u novu fazu razvoja, fokusiranu na diversifikaciju i održivost. Nakon višegodišnjeg planiranja i priprema, početkom gradnje hidroelektrane Bistrica krajem 2021. godine ostvarena je značajna prekretnica u energetskom sektoru Republike Srpske. Diversifikacija energetskih izvora, poboljšano snabdijevanje zelenom električnom energijom i rast bruto domaćeg proizvoda najvažniji su rezultati koji se očekuju kada izgradnja bude završena. Hidroenergetski kompleks, koji se gradi u donjem toku rijeke Bistrice uz magistralni put Foča – Sarajevo, sastoji se od tri stepenasto raspoređene elektrane – B1, B2a i B3. Njihova ukupna instalisana snaga iznosi 40.9 megavata. Prosječna godišnja proizvodnja električne energije u tri hidroelektrane projektovana je na 62,43 GWh, 29,00 GWh i 42,96 GWh, sa ukupnom proizvodnjom energije od oko 135 GWh. Prvi radovi već su pokazali konkretne pomake u realizaciji, čime se potvrđuje strateški značaj ovog projekta za energetski sektor i ekonomiju Republike Srpske.

Nadamo se da će hidroelektrane biti završene prije dogovorenog roka. U planu je da one budu na mreži i da proizvode električnu energiju u prvoj polovini 2027. godine

Direktor HE Bistrica, Dejan Pavlović, kaže da je, ugrubo rečeno, završeno oko polovine predviđenog posla. Od toga, urađeno je više od 80 odsto radova na iskopima tunela, što je najzahtjevniji dio pri izgradnji ove tri hidrocentrale.

– Izvođač je izveo zemljane radove, betonske i armiranobetonske radove na temeljima brane B1, kao i slapište brane B1. Izvedeni su bočni i srednji zid brane B1 kote 498,15, srednji zid do kote 498,15 i desni zid do kote 497,25 metara nadmorske visine. Kruna brane je na koti 507 metara nadmorske visine. Izvođač je ukupno ugradio 5.057,40 kubnih metara betona u branu, zidove prelivnih polja i slapište brane B1. Zatim, ugrađeno je 147.805 kilograma armature u branu B1. U ovoj godini se očekuje i početak izgradnje pregradnih mjesta na B2a i B3. Tunel koji predstavlja i najveći dio investicije hidroelektrana je urađen oko devet od planirane ukupne dužine od 9,6 kilometara. Ostalo je još 100 metara da se kompletira tunel brane B1, a tunela brane B2a ostalo je još neurađenih 50 metara. Oba tunela će biti gotova do sredine marta, dok za završetak tunela B3 ima još oko 550 metara i sredinom godine očekuje se da proboj iskopa bude kompletiran, što predstavlja rekordan uspjeh u vidu vremena za koji je završen i dosta brže od predviđenog roka, zahvaljujući radu u tri smjene, bez ijednog incidenta, a sve u roku od oko dvije godine. U 2024. urađen je Projekat sanacije klizišta na lokaciji brane B2a, a trenutno je toku tenderska aktivnost i odabir izvođača koji će raditi sanaciju.

Pavlović je dodao i da kompletni radovi napreduju dobro, te da očekuje da projekat izgradnje bude završen i prije nego je planirano.

U 2024. urađen je Projekat sanacije klizišta na lokaciji brane B2a, a trenutno je u toku tenderska aktivnost i odabir izvođača koji će da radi sanaciju

– Ukoliko sve bude u redu, hidroelektrane će biti završene prije dogovorenog roka. U planu je da one budu na mreži i da proizvode električnu energiju u prvoj polovini 2027. godine. Ovo je trenutno najvažniji projekat u Republici Srpskoj, čiji radovi idu bolje nego što se očekivalo. Takođe, moram reći da smo prezadovoljni radom kineske kompanije, dobro su organizovani i saradnja je odlična.

Napredak se ne zaustavlja samo na gradilištima, već je uključio i značajan broj radnika.

– Pored redovno 18 zaposlenih radnika u HE Bistrica, na projektu je aktivno uključena i angažovana dodatna radna snaga kod glavnog izvođača radova “CAIEC – China National Aero-Technology International Engineering Corporation Company”. Trenutno je angažovan 141 radnik, od čega su 26 lokalni iz Foče, a 115 strani radnici, dok će se ukupan broj radnika, sa obimom radova postepeno povećavati, te se u aprila 2025. očekuje povećanje broja radnika zbog intenziviranja radova i odobrenja kredita sa kojim ćemo projekat privesti kraju.

Planiranu izgradnju HE Bistrica prate brojni socio-ekonomski, privredni, vodoprivredni, energetski, poljoprivredni, turistički i drugi pozitivni efekti. Republika Srpska dobija stabilnu firmu sa većim broj zaposlenih i stalni prihod od prodaje električne energije. Lokalna zajednica dobija određene prihode od koncesione naknade, zatim prihode po osnovu ostvarenog PDV-a, te po osnovu poreza na dobit preduzeća He Bistrica.

HE Bistrica je zajedno sa MH Elektroprivredom Republike Srpske uredila korito rijeke Bistrice u samom naselju Miljevina, u kome je skoro svake godine dolazilo do izlivanja i plavljenja, što ovih godina nije bio slučaj, i taj problem je praktično riješen.

Hidrosistem na Bistrici gradi Kineska nacionalna aerotehnološka korporacija za međunarodni inženjering

– Osim proizvodnja „zelenе“ čistе električne energije uz odsustvo štetne emisije gasova u atmosferu, dobićemo kontrolu i regulisanje poplavnih voda i ublažavanje posljedica plavljenja i degradacije zemljišta. Posljedice su i regulisanje nanosa i taloženja sedimenata, te poboljšanje komunalnog nivoa življenja na slivnom području akumulacije, privredni razvoj, zapošljavanje lokalnog stanovništva, poboljšanju infrastrukturnih veza. Izgradnjom HE Bistrica iskorištava se potencijal malih vodotokova bez potapanja vrijednog obradivog zemljišta, rijetkih prirodnih vrijednosti i kulturne baštine, i bez izmještanja značajnih infrastrukturnih objekata. Povećava se vrijednost pejzaža i imovine u okruženju, a nova stalna pratеća infrastruktura koja će opštini Foča donijeti stabilniju elektroenergetsku mrežu, dodatno doprinosi cjelokupnoj pozitivnoj slici i uticaju izgradnje Hidroelektrane Bistrica – zaključio je Pavlović.

BENEFITI

U okviru izgradnje HE Bistrica izgradiće se 110 kV dalekovod koji će povezati Sarajevo i Foču. U naseljenom mjestu Foča gradi se nova 110 kV trafostanica. Foča i Miljevina će biti dvostrano napajane te će se postići značajno pouzdaniji rad elektroenergetskog sistema. Mještani Foče, a i okolnih naselja, imaće uvijek dostupnu električnu energiju i u svim vremenskim uslovima, za koje to sad i nije slučaj. Stanovnici lokalne zajednice imaju i benfite u vidu da se jedan dio tih stanovnika zaposlio kod izvođača radova, veliki dio nekretnina lokalno stanovništvo izdaje radnicima, veći promet lokalnih prodavnica i ugostiteljskih objekata. Benefite ovih postrojenja neće imati samo Republika Srpska, već i BiH.

POSEBNA ZAHVALNOST

Pavlović je istakao posebnu zahvalnost na podrššci u realizaciji ovog izuzetno značajnog energetskog projekta predsjedniku Vlade Republike Srpske Radovanu Višškoviću, ministru energetike i rudarstva Petru Ðokiću, kao i direktoru Elektroprivrede RS Luki Petroviću, koji su sve vrijeme bili uz menadžment Bistrice.

– Svakako, veliku zahvalnost dugujemo i direktoru HE na Drini, Nedeljku Periću, te direktorima ERS-a Blagoju Šupiću i Borislavu Grubaču koji su operativno bili uz nas u svakom trenutku i zahvaljujući kojima su sve aktivnosti tekle nesmetano. Sa ponosom ističem da je početkom marta završeno probijanje tunela za B2a, i da smo ovaj posao uradili mnogo prije predviđenog roka, uprkos veoma zahtjevnoj geologiji i svim poteškoćama koje su pratile probijanje tunela od samog početka.