LUKA PETROVIĆ: Balkan na energetskoj raskrsnici


Šesti Samit energetike Trebinje obrađivaće ključne aktuelne teme, od energetskog blackouta koji je 21. juna prošle godine pogodio nekoliko balkanskih zemalja, nužnosti pravedne tranzicije energetskog sektora, integraciji obnovljivih izvora, tehnologijama za efikasno skladištenje energije, izazovima investiranja u obnovljive izvore, dekarbonizaciji privrednih društava koja je takođe naša neminovnost, upravljanju rizicima…
Piše: Luka PETROVIĆ, direktor Elektroprivrede RS
Veoma je važno da se struka, nauka i politika, odnosno donosioci odluka nađu na jednom mjestu i da se aktuelne teme koje utiču na planove poslovanja, ali i na planove razvoja i investicija u energetskom sektoru upravo tu ukrste i da se donesu pravične i pametne odluke u narednim godinama, jer pogrešne odluke mogu da ugroze sve elektroenergetske sisteme u regionu.
Ponosni smo što je to mjesto šestu godinu za redom Grad Trebinje i što je Samit energetike koji je najeminentnijim stručnjacima u ovoj oblasti, direktorima i menadžerima kako javnih, tako i privatnih kompanija postao nezaobilazan događaj u poslovnom kalendaru.
Važno je da budemo kvalitetni i gostoljubivi domaćini i da spremno sa uvažavanjem i radošću dočekamo sve naše goste, a ove godine ih je najavljeno više od hiljadu.
Ne manje važno je i da se tokom tri dana Samita, na plenarnim sesijama i sedam panela, otvore sve teme koje su aktuelne i koje će biti predmet analiza, inicijativa i zaključaka 2025. i 2026. godine, ali isto tak i koje će dati smjernice za narednu deceniju ili dvije u energetskom sektoru na Balkanu.
Posmatrajući proteklih pet godina, koliko se Samit energetike Trebinje održava, kao i donesene zaključke i efekte zajedničkih diskusija, međusobnih posjeta, iznalaženja rješenja za različite situacije, a bilo je mnogo izazova, od korone, globalne energetske krize i tako dalje, može se zaključiti da je uticaj i doprinos ovog događaja u svijetu energetike postao zaista značajan.
Samit energetike Trebinje postao je nezaobilazan događaj za najeminentnije stručnjake i lidere u energetskom sektoru
Šesti Samit obrađivaće ključne aktuelne teme, od energetskog blackouta koji je 21. juna prošle godine pogodio nekoliko balkanskih zemalja, nužnosti pravedne tranzicije energetskog sektora, integraciji obnovljivih izvora, tehnologijama za efikasno skladištenje energije, izazovima investiranja u obnovljive izvore, dekarbonizaciji privrednih društava koja je takođe naša neminovnost, upravljanju rizicima…
Na globalnom nivou, ali i na balkanskom tržištu došlo je do značajnih promjena u energetskom sektoru i gotovo sve zemlje Balkana postale su uvoznice električne energije.
Svi znamo da je Ukrajina bila značajan izvoznik električne energije i uglja. Sada je ona uvoznik električne energije.
Balkan je postao zavisnik od električne energije. Slovenija uvozi oko 30 procenata, Hrvatska 30 procenata tokom godine, Srbija je izbalansirana. BiH je ove godine od izvoznika postala uvoznik električne energije. Mađarska kupuje oko 30 procenata struje za potrebe stanovništva i privrede. Crna Gora u sušnim periodima je takođe uvoznik, a tek treba da gasi Termoelektranu Pljevlja. Jedini izvoznik u ovom regionu je Bugarska koja ima nuklearnu elektranu i time postiže svoju energetsku stabilnost.
I zbog toga je veoma važno da smo svi svjesni da trebamo nove projekte koji će se odraziti i na stabilnost napajanja bilo da je u pitanju domaćinstvo bilo da je riječ o privredi, ali i da krenemo putem pravedne tranzicije energetskog sektora. To znači da ćemo u narednim decenijama ostati bez energije iz termoelektrana i da ćemo dalje pribjegavati električnoj energiji iz OIE koja će biti postojana i stabilna za građane i privredu.
Pravedna tranzicija znači da ne možemo tek tako ugasiti termoelektranu, a da nemamo alternativu i za građane i za privrednike koji su se kroz svoje poslovanje vezali za termoelektranu.
Dakle trebamo vrijeme da obezbijedimo zamjenske energetske kapacitete, opstanak i kvalitetan život u tim lokalnim zajednicama koje sada imaju ozbiljan novac od koncesionih naknada, ne ugasimo radna mjesta u tim sredinama…
Za nekih 20 – 30 godina se neće moći raditi jer neće biti isplativo, ali vjerujem da ćemo u tom periodu napraviti i alternativne izvore i na kopovima rudnika, da će se otvoriti nova radna mjesta u tim lokalnim zajednicama, da će one ostvarivati prihode od tih radnih mjesta.
Pravedna energetska tranzicija više nije pitanje izbora, već je obaveza, a mi se nalazimo na prekretnici kada moramo da obezbijedimo i energetsku stabilnost i osiguramo opstanak privrede u tim sredinama, i otvorimo nova radna mjesta.
Balkan je postao zavisan od uvoza električne energije, a stabilnost snabdijevanja postaje ključni izazov
Prelazak na nove, zamjenske kapacitete iz obnovljivih izvora energije jedini je izlaz, ne samo zbog poskupljenja tehnologija za održavanje termoelektrana i pravedne tranzicije, nego i uvođenja Cbama, koji je takođe nužnost, iako se taj proces prolongirao, i po poslednjem obavještenju uvođenje je odloženo za 2026. godinu.
Dakle, budućnost je u nekim drugim alternativnim izvorima koji će davati električnu energiju, a to su vjetar sunce, voda i naravno baterijskim sistemima koji će je skladištiti. Zato se i vode veliki ratovi oko rudnika minerala koji se koriste za čuvanje energije jer energiju ako ne uhvatite i ne sačuvate nećete je imati u svim periodima dana, kao što je to, recimo solarna energija.
Iz tih razloga siguran sam da će se energetska slika u narednih 20 – 30 godina značajno promijeniti, da će bazno biti spašena zemlja koja bude imala nuklearnu energiju, a da će nedostajuće količine električne energije i još veća potražnja u narednim godinama biti nadoknađivana iz obnovljivih izvora.
Sve su ovo teme koje će biti detaljno, analitički i stručno obrađene na predstojećem Samitu energetike Trebinje. Samit je i pravo mjesto da dođu svi stručni ljudi iz regiona i da se naravno pripreme mjere, planovi i investicije koje će spriječiti potencijalni blackout u budućnosti.
Mi znamo šta se desilo 21. juna 2024. godine kada pola Balkana ostalo bez električne energije. Struka je upozoravala da se to potencijalno može i češće dešavati iz razloga što imamo prenosne sisteme koji prihvataju električnu energiju bez dodatnih analiza. Zato je vrlo važna studija o prihvatu električne energije iz obnovljivih izvora i potencijalu koji se može injektirati.
Još jedna važna činjenica je da će na Samitu učestvovati i regionalni igrači iz te oblasti koji će moći da razmjene mišljenja i da vide gdje su slabe tačke i da donosioci odluka donesu prave odluke kako se taj blackout ne bi više ponavljao.