Završen SET 2025. predloženi zaključci

Nekategorizovano

Na ovogodišnjem Samitu energetike u Trebinju, vodeći stručnjaci i predstavnici elektroenergetskog sektora okupili su se kako bi raspravljali o ključnim izazovima i rješenjima za održivu energetsku tranziciju u regionu. Zaključci samita istakli su potrebu za povećanjem učešća obnovljivih izvora energije, stabilnošću elektroenergetskog sistema i važnošću dugoročnih ugovora o otkupu električne energije (PPA).

Direktor Elektroprivrede Republike Srpske Luka Petrović naglasio je da su klimatske promjene najizraženije u urbanim sredinama i da je neophodno voditi računa o zastupljenosti zelenih površina i sadnji parkovskog drveća koje bi doprinijelo prilagođavanju na klimatske promjene.

– Uvažavajući našu opredijeljenost u globalnoj borbi protiv klimatskih promjena, moramo tražiti rješenja koja će ublažiti klimatske promjene, zaustaviti porast CO2 i omogućiti postepenu dekarbonizaciju, te povećanje učešća obnovljivih izvora i stabilnost snabdijevanja električne energije – istakao je Petrović.

Jedan od ključnih zaključaka samita bio je da je najprihvatljivije rješenje energetske tranzicije korišćenje miksa obnovljivih izvora koji će vremenom potpuno zamijeniti fosilna goriva. Nužno je integrisati nova energetska rješenja u sve sektore, a stabilnost sistema graditi kroz nove prenosne interkonekcije i razvoj skladišnih kapaciteta.

Posebna pažnja posvećena je skladištenju energije kao sve važnijem faktoru u regionalnom energetskom sistemu. Zbog sličnih vremenskih uslova unutar regiona, prenaponske interkonekcije više nisu dovoljne za amortizaciju energetskih debalansa, te se skladišni kapaciteti moraju razvijati kako bi osigurali stabilnost.

Na panelu o prenosu električne energije diskutovalo se o izazovima integracije obnovljivih izvora u prenosne mreže u regionu. Sudionici su se složili da je potrebno unaprijediti međusobnu saradnju i koordinaciju operatora prenosnih sistema kako bi se izbjegli problemi poput djelimičnog raspada elektroenergetskog sistema Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije i Hrvatske 21. juna 2024. godine. Istaknuto je da je taj incident bio posljedica nekoliko malo vjerojatnih događaja te da će se dodatnim pogonskim mjerama smanjiti rizik sličnih situacija u budućnosti.

Panel „Koliko košta moj PPA“ privukao je veliku pažnju i pokazao značaj dugoročnih ugovora o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora u kontekstu evropskog tržišta. Panelisti su se složili da PPA ugovori stabilizuju tržište, smanjuju rizike realizacije OIE projekata i omogućavaju održivu energetsku tranziciju. Iako u EU raste broj ovih ugovora, panelisti su upozorili na potencijalne rizike, istaknuvši da CBAM mehanizam može odložiti razvoj PPA tržišta u regionu zapadnog Balkana.

– Da bismo obezbijedili veću integrisanost obnovljivih izvora energije, moramo raditi na fleksibilnosti sistema. Skladišta energije i baterijska skladišta, kao i pametno upravljanje potrošnjom, biće ključni faktori u budućnosti – zaključio je Petrović.

Učesnici samita su se složili da se fokus subvencija u EU već preusmjerava ka baterijskim skladištima, te da će se taj trend u budućnosti prenijeti i na region. Ipak, za potpunu energetsku tranziciju potrebno je unaprijediti mrežna pravila i automatizaciju sistema kako bi se omogućila efikasnija implementacija novih tehnologija.