PERO ĆORIĆ: Primjeri uspjeha koji mijenjaju privredu Republike Srpske


Svijet se mijenja brže nego ikada i bez obzira na trenutno stanje samo oni koji su spremni na inovacije, na prilagođavanje i na strateško planiranje mogu očekivati dugoročni uspjeh. Neophodno je kontinuirano raditi na poboljšanju poslovnog okruženja, jačanju obrazovnog sistema, u skladu sa potrebama tržišta rada, i podržavanju tehnološkog napretka, digitalne i zelene ekonomije
piše PERO ĆORIĆ, Predsjednik Privredne komore Republike Srpske
Izbor najuspješnijih u privredi Republike Srpske, koji je Privredna komora realizovala već 21. put, bila je prilika da se zahvalimo ljudima koji, ne samo da postižu izuzetne rezultate, već svojim radom, idejama i vizijom pokreću pozitivne promjene, stvaraju nova radna mjesta, donose inovacije i čine našu privredu jačom i uspješnijom. Privredna komora Republike Srpske prepoznaje njihovu ulogu u razvoju naše ekonomije i važnost doprinosa za budućnost cijele zajednice.
Uslovi, u kojima privreda posluje, i sve veći zahtjevi usvajanja evropskih propisa, kao uslova nastupa na evropskim tržištima, zahtijevaju transformaciju naše privrede po pitanju novih investicija u tehnologije, digitalizaciju, razvoj ljudskih resursa. Ovo su važni segmenti za uspješno poslovanje i upravo zbog toga, kroz posebna priznanja nagradili smo privredna društva koja ovim aktivnostima posvećuju posebnu pažnju i na taj način stvaraju pretpostavke za uspješno poslovanje.
Ovo je vrijeme koje traži brze i konkretne odgovore i više nego ikada potrebna je sinergija svih institucija koja će biti u funkciji razvoja privrede
Teškoće u poslovanju, koje su bile prisutne 2023. godine, nažalost nastavile su se i u 2024. godini. Mnogo toga nije bilo u domenu naših privrednika i izazovi su, u velikoj mjeri, bili odraz stanja na međunarodnom tržištu koje se, usljed globalnih ekonomskih i političkih prilika, ogleda u smanjenoj potražnji roba i prekidima u lancima snabdijevanja, ali i sve snažnijim zahtjevima u pogledu načina iskorištavanja energije, primjene čistih tehnologija, zaštite životne sredine na čije zahtjeve se moramo adekvatno pripremiti.
Zbog toga i rezultati koje je privreda postigla nisu bili na planiranom nivou. Ipak, sa zadovoljstvom možemo konstatovati da su, i pored svih teškoća i izazova, mnoga od naših privrednih društava zadržala kontinuitet rasta i postigla odlične rezultate po svim parametrima.
Pokazatelji ekonomskih kretanja u 2024. godini bilježe i pozitivne i negativne indekse u zavisnosti koji se posmatra, ali dosta ilustrativno pokazuju realno stanje u privredi Republike Srpske. Bruto domaći proizvod (BDP) imao je pozitivne stope realnog rasta u sva četiri kvartala u odnosu na 2023. godinu u iznosima 2,8, 2,2, 3 i 3,4 odsto. Međutim, zabrinjava činjenica da je industrijska proizvodnja čitav period bilježila negativne indekse po kvartalima -4,1, -6,7, -3,4 i -0,4 odsto. Sa druge strane, najviše stope rasta realnog BDP ostvarene su području Trgovina na veliko i malo, opravka motornih vozila, motocikala; Saobraćaj i skladištenje; Djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo sa pozitivnim indeksima 8,0, 8,3, 8,1 i 8,0 odsto.

Ukupna industrijska proizvodnja smanjena je za 4,5 odsto i negativni pokazatelji su u sve tri oblasti, vađenju ruda i kamena, prerađivačkoj industriji i proizvodnji i snabdijevanju električnom energijom, gasom parom i klimatizacijom. Broj zaposlenih u industriji smanjen je za 4,8 odsto.
Spoljno trgovinska razmjena je povećana, ali je došlo do smanjenja izvoza i povećanje uvoza što je smanjilo pokrivenost uvoza izvozom. S druge strane, plate su kontinuirano rasle tokom čitave godine tako da je prosječna neto plata u 2024. godini iznosila 1.404 KM, a prosječna bruto plata 2.146 KM. Godišnja inflacija iznosila je 1,9 odsto, što je u odnosu na ranije godine izuzetno dobar rezultat. Naplata javnih prihoda povećana je za 12 odsto.
Neophodno je kontinuirano raditi na poboljšanju poslovnog okruženja, jačanju obrazovnog sistema, u skladu sa potrebama tržišta rada, i podržavanju tehnološkog napretka, digitalne i zelene ekonomije
Zemlje Evropske unije kao najveći spoljnotrgovinski partner ne pokazuju vidljive znake ekonomskog oporavka, što se prenijelo i na izvozno orjentisana preduzeća u Republici Srpskoj. Pronalazak novih tržišta nije lak posao i to zahtijeva i vrijeme i novac, ali u ovakvim svjetskim okvirima postavlja se pitanje koja su to stabilna izvozna tržišta, a pogotovo šta ponuditi tim tržištima. Malo je preduzeća koja imaju gotove proizvode koji se mogu direktno plasirati do krajnjeg kupca, a u najvećem broju slučajeva to su proizvodi koji se kao komponente ugrađuju u proizvode koji se sklapaju u konačan proizvod i dobivaju brend onih država u koje se izvozi. Zbog toga je veoma važno kojom brzinom će biti oporavak Evropske ekonomije, a da u tom periodu preduzeća iz Republike Srpske sačuvaju potencijale kako finansijske, ljudske, da opstanu na tržištu i steknu preduslove da se lakše mogu uključiti u lance snabdijevanja.
Svijet se mijenja brže nego ikada i bez obzira na trenutno stanje samo oni koji su spremni na inovacije, na prilagođavanje i na strateško planiranje mogu očekivati dugoročni uspjeh.
Neophodno je kontinuirano raditi na poboljšanju poslovnog okruženja, jačanju obrazovnog sistema, u skladu sa potrebama tržišta rada, i podržavanju tehnološkog napretka, digitalne i zelene ekonomije.
Za realizaciju ovih ciljeva do sada je bila podrška Vlade Republike Srpske, koja je rasla iz godine u godinu, a svakako očekujemo da će ta podrška u narednim godinama biti daleko veća.
Ovo je vrijeme koje traži brze i konkretne odgovore i više nego ikada potrebna je sinergija svih institucija koja će biti u funkciji razvoja privrede. U tom pravcu i Komora se razvija i organizaciono i stručno kako bi što kvalitetnije bila na usluzi privredi i još više pažnje posvetila zahtjevima privrede, uz zadržavanje visokog stepena saradnje i partnerskog odnosa sa Vladom Republike Srpske, ali i svim drugim institucijama koje utiču na privredne tokove i uslove poslovanja, a sve sa ciljem cjelokupnog privrednog razvoja Republike Srpske.