Stavovi mlade generacije: Poslove treba da mijenjamo što češće

Karijere

McCrindle istraživanja pokazala su da tipični mladi Australijanac na jednom poslu provede prosječno tri godine i četiri mjeseca, što bi značilo da će mu prosječan broj poslodavaca do kraja radnog vijeka biti oko 17, i to u pet različitih profesija

Ovo ne bi trebalo da nas iznenadi. Generacija milenijalsa poznata je po tome što se rijetko zadržava na jednom poslu.

Regruteri za njih koriste termin “kontinuirani kandidati”. Istini za volju, kod njihovih mama i tata i baba i djedova, ovako nešto bio bi znak unutrašnjeg nemira ili razmaženosti.

Ali oni kažu da mijenjajući profesije povećavaju šanse za bolju zaradu, razvoj vještina i otkrivanje poslovnog okruženja od kojeg nećemo zazirati. Šta kažu stručnjaci zašto je promjena posla dobra i neophodna pojava, kako znati kad je pravo vrijeme i kako odluku sprovesti u djelo? Fibi Hamer radi kao kadrovski konsultant.

Prethodno se bavila medicinom, pravom i modom, tako da ima i ličnog iskustva s promjenama profesija.

“Vjeruj u sebe. Ako imaš osjećaj da bi trebalo da napustiš posao, napusti ga što prije i olakšaj sebi.”

Polovina svih kadrova s kojima Hamerova radi su pripadnici milenijals generacije, od kojih je većina sklona korjenitim promjenama karijere.

“Nekad pređu sa posla korporativnog asistenta na posao joga instruktora, nekad menadžer postane medicinska sestra.”

Svijet se mijenja, a s njim moramo i mi. Priroda poslova prolazi kroz metamorfozu.

“Alternativa prilagođavanju ne postoji. Na vama je da se potrudite i održite korak s ovim promjenama, ili da se zadržite na stagnaciji. Sve dok je čovjek spreman da uloži vrijeme u čitanje, pitanje, istraživanje, sve dok je spreman da uči dobro će se snaći”, kaže Hamerova.

Iako poslu treba pružiti priliku prije nego što se krene dalje, nije nikad kasno da se izabere neki drugi put.

“Skoči na glavu”, predlaže Hamerova. “Ja nisam imala pojma koliko manjak samopouzdanja čovjeka blokira sve dok se nisam našla na drugoj strani” , dodaje ona.

“Nove profesije niču svakodnevno, poslovi kakvih ranije nije bilo. Mnoge tradicionalne uloge danas su drastično izmijenjene”, kaže kouč za karijeriste i profesionalni CV pisac Šon Krun.

“Ako bih sad sjeo sa nekim i isplanirao mu kojim bi poslovima mogao da se bavi u predstojećih deset godina, ne bih mogao da garantujem čak ni da će ti poslovi postojati tako dugo” , ističe Krun.