Francuski milijarderi još nisu dali obećane pare za Notr Dam

Milioneri

Francuski milijarderi koji su obećali velike donacije od stotine miliona eura za obnovu izgorjele katedrale Notr Dam nijesu još platili ni cent za restauraciju tog francuskog nacionalnog spomenika, navode crkveni i poslovni zvaničnici.

Umjesto toga uglavnom su američki građani, preko humanitarne fondacije Prijatelji Notr Dama (Firends of Notre Dame) plaćali račune i plate za oko 150 radnika koje je katedrala zaposlila od 15. apila kada je požar uništio krov i srušio toranj. Ovog mjeseca fondacija će uplatiti prvu do sada uplatu za obnovu katedrale od 3,6 miliona eura.

“Veliki donatori nisu platili nijedan cent”,rekao je Andre Fino viši predstavnik za medije u Notr Damu. On je rekao da veliki donatori žele da znaju tačno za šta će se trošiti njihov novac i da zatim odluče da li se sa tim slažu prije nego što ga daju, a neće samo da plaćaju plate zaposlenim.

Neke od francuskih najbogatijih i najmoćnijih porodica obećale su gotovo milijardu dolara za obnovu katedrale, a neki od njih su se utrkivali ko će dati više u danima neposredno poslije požara.

Fransoa Pino iz kompanije Artemis, matične firme Keringa koja je vlasnica Gučija i San Lorana obećao je 100 miliona eura, Patrik Pujan, generalni direktor francuske energetske firme Total rekao je da će njegova firma dati istu sumu. Bernar Arno, generalni direktor giganta luksuzne robe LVMH koji je vlasnik Lui Vuitona i Diora obećao je 200 miliona kao i Betankur Šuler fondacija iz bogatstva L’Oreala.

Fino kaže da još nije vidjen nikakav novac dok donatori čekaju da vide kako napreduju planovi za rekonstrukciju i odlučuju oko ugovora.

Na terenu realnost je da se već nedjeljama radi non stop, i pošto nije uspostavljen pravni finansijski mehanizam da se plate radnici, uprava katedrale oslanja se na tu dobrotvornu fondaciju da finansira prvu fazu rekonstrukcije.

Fondacija Prijatelji Notr Dama osnovana je 2017. i predsjednik fondacije Mišel Piko procjenjuje da je 90 odsto donacija koje su dobili došlo od američkih donatora. Piko se upravo vratio sa puta u Njujork gdje je sakupljao sredstva.

“Amerikanci su vrlo velikodušni prema Notr Damu i spomenik je vrlo omiljen u Americi. Šest od 11 članova našeg odbora stanuju u SAD”, rekao je Piko.

Prvi ček za obnovu, za prvu fazu restauracije prema Pikou, fondacija upravo prebacuje na iznos od 3,6 miliona eura.

Iako milijarderi donatori odlažu potpisivanje čekova, radnici u katedrali ne mogu sebi da dozvole luksuz da odlažu pošto je rizik od trovanja olovom postao problem za ostrvo na kome se nalazi Notr Dam.

Oko 300 tona olova od krova se istopilo i ispušteno je u atmosferu tokom požara i proširilo toksičnu prašinu oko ostrva sa visokim nivoom prisutnim u tlu i adminstrativnim zgradama, navela je pariska regionalna zdravstvena agencija. Preporučeno je svim trudnicama i djeci ispod sedam godina da testiraju nivo olova u krvi.

Dva radnika određena za to čiste toksičnu olovnu prašinu iz prednjeg dvorišta nedjeljama, a njih 148 čiste u zgradi i van nje, dok istovremeno obnavljaju zgradu, rekao je Fino.

Fino je rekao da sada radnici rade na uklanjanju 250 tona izgorelih skela, zatim će zameniti sadašnju plastičnu zaštitu većim i jačim krovom kišobranom, kada će početi sa rekonstrukciojom krova i svodova. Srednji svod će biti u prvoj fazi rekonstrukcije.

Fino je rekao da će proces trajati nekoliko mjeseci i da će za to platiti Prijatelji Notr Dama i druge fondacije.

To se dešava dok se francuski parlament preganja oko amandmana o novom zakonu koji bi formirao javno tijelo za sprovodjenje restauracije katedrala uz zaobilaženje nekih od kompleksnih zakona o radu u Francuskoj.

Francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da radovi na katedrali treba da budu završeni za pet godina, mada su kritičari ocijenili da je to suviše ambiciozan plan.