Evropska komisija: Zajednički EU budžet 1.100 milijardi eura

Eurozona

Dodatno, predloženo je i 750 milijardi eura za instrument oporavka nakon pandemije korna virusa koji je nazvan “Nova generacija EU”.

Predsednica Evropskog parlamenta Ursula fon der Lajen je predstavljajući predlog Evropske komisije o predstojećem višegodišnjem budžetu EU i dodatni instrument za oporavak naglasila da je oporavak EU treba da “veliki izazov pretvori u priliku”, odnosno da se umjesto fokusa samo na opravak evropske privrede mora odmah ulagati i u evropsku budućnost zasnovanu na zelenoj i digitalnoj tranziciji i otoporonosti evropskopg društva.

“Naša želja da djelujemo mora da bude srazmjerna izazovima koji su pred nama. Program ”Nova generacija EU” je naš ambiciozni odgovor na situaciju”, kaže fon der Lajen.

U Evropskoj komisiji podesjećaju da će predstojeći višegodišnji bužet EU biti “srce” plana za ekonomski oporavak.

Istovremneo, plan je da se dodatnih 750 milijardi eura prikupi zaduživanjem EU na svjetskom tržištu kapitala.

Predlog je da se od te sume 500 milijardi obezbijedi za bespovratnu pomoć najteže pogožćenim zemljam i regionim EU.

Dodatnih 250 milijardi bi trebalo da budu na raspolaganju u obliku zajmova.

“Dodatna sredstva instrumenta Sljedeća generacija EU i pojačani okvir za EU budžet daće nam moć da budemo solidarni i podržimo zemlje članica i ekonomiju. Zajedno, izaćićemo iz ovoga konkureentniji, otporniji i nezavisniji”, ocjenjuje komesar za budžet Johanes Han.

Predlog Evropske komisije razmotriće države čalnice EU, ali i Evropski parlamemt.

Lideri zemlja članica EU već su jednom bezuspješno pokušali da se dogovore oko plana za oporavak EU nakon COVID19.

Tada je Holandija uložila veto na ideju o tzv “evropskim obveznicama”, odnosno zajedničkom zaduživanju na nivou EU.

Kasnije se Njemačka i Francuska izašle sa svojim predlogom o mogućim “euro obveznicama” i paketu oporavka od 500 milijardi eura.

Lideri EU 27 trebalo bi da se 18. i 19. juna po prvi put nakon pandemije COVID19 okupe na samitu u Briselu kako bi razmotrili ovaj predlog.

Da bi novi bužet EU i plan za oporavak mogao da stupi na snagu pored zemlja članica mora da ga odobri i Evropski parlament.

Poslanici EP već su zatražili paket od 2000 milijardi eura kako bi se podržala privreda tokom recesije EU nastale zbog pandemije COVID19.

Oni su upozorili da su, ukoliko njihovi zahtevi za povećanim dugoročnm budžetom ne budu ispunjeni, spremni da iskoriste pravo veta na dugoročni budžet.