Euro prema dolaru porastao treću sedmicu zaredom

Valuta

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, pao je prošlrtjedna 1,5 posto, na 96,85 bodova, blizu najniže razine u tri mjeseca.

Pritom je kurs evra prema dolaru skočio 1,7 odsto, na 1,1290 dolara, a u jednom je trenutku dostigao i 1,1380 dolara, najviši nivo od 10. marta.

U odnosu na japansku valutu, cijena dolara porasla je, 1,6 odsto, na 109,60 jena.

Skok kursa evra prema dolaru treću sedmicu zaredom zahvaljuje se novim poticajnim mjerama privreda evrozone, nakon što je sedam dana prije Evropska komisija predložila paket za oporavak privrede vrijedan 750 milijardi evra.

Prošle je sedmice, Evropska centralna banka (ECB) odlučila povećati program za kupovinu imovine za 600 milijardi evra, na ukupno 1.350 milijardi evra i produžiti njegovo trajanje do kraja juna 2021. godine.

Kupovinom državnih obveznica ECB povećava likvidnost u finansijskom sistemu kako bi se podržao oporavak privrede.

Poticaj evru pružila je i odluka njemačkih vlasti o novom paketu pomoći privredi, vrijednom 130 milijardi evra.

Evro je u takvim okolnostima nakratko dostigao i nove najviše nivoe u pet mjeseci prema švajcarskom franku i najviši nivo u 13 mjeseci prema japanskom jenu.

“Kurs evra nastaviće jačati i kretati se prema 1,20 dolara”, rekao je Peter Chatwell, valutni analitičar u Mizuho banci, dodajući da je ECB novim odlukama dramatično podupro zajedničku evropsku valutu.

S druge strane, prošle je sedmice pao interes investitora za takozvanim valutama-utočištima, što je posljedica optimizma na finansijskim tržištima u vezi oporavka globalne privrede u uslovima daljnjeg ublažavanja mjera karantene u mnogim zemljama.

Niz makroekonomskih podataka pokazuje da se u kineskom, ali i drugim azijskim privredama aktivnost poboljšava, nakon oštrog pada prethodnih mjeseci zbog koronakrize.

Posljednji podaci okazuju i da se evropska i američka privreda postepeno oporavljaju.

Tako je u petak objavljeno da je u maju broj zaposlenih u SAD-u porastao za 2,5 miliona, a da je stopa nezaposlenosti pala sa 14,7 na 13,3 odsto.

To su znatno bolji podaci nego što se očekivalo, s obzirom da su analitičari u anketi Reutersa procjenjivali da će broj zaposlenih pasti za osam miliona, a stopa nezaposlenosti skočiti na rekordnih 19,7 odsto.

„Brojke predstavljaju veliko pozitivno iznenađenje i novu potvrdu da se gospodarstvo oporavlja. Ovo je snažan signal da je utjecaj koronavirusa na privredu privremen i da se situacija poboljšava“, kazao je Michael Arone, strateg u tvrtki State Street Global Advisors.

Rast broja zaposlenih, nakon što je u aprilu bez posla ostalo 20,7 miliona Amerikanaca, pokazuje da su kompanije brzo počele zapošljavati nakon što su polovinom maja mnoge savezne države počele postupno popuštati restriktivne mjere i ponovno pokretati privredne aktivnosti.