Zemlje EU gube skoro 6 miliona radnih mjesta zbog pandemije Covid-19

Svijet

Kriza koronavirusa imala je neviđen uticaj na ekonomiju EU, kao i na tržište rada i društvo, navodi se u novom izvještaju Evropske fondacije za poboljšanje životnih i radnih uslova (Eurofound).

Prema agenciji, „Do proljeća 2020. u EU je bilo zaposleno 5,7 miliona ljudi manje nego krajem 2019.“, pri čemu se stopa nezaposlenosti u 27-članom bloku povećala sa 6,6 na 6,7 procenata u istom periodu.

U 12 mjeseci koji su prethodili proljeću 2020. godine, zaposlenost u EU opala je za 2,4 procenta, nedjeljni sati onih koji još uvjek rade pali su za skoro jedan sat, a udio zaposlenih koji su radili, ali nisu radili više nego udvostručen je na 17 procenata. „Do jula 2020. godine, gotovo 50 posto radnika EU prešlo je na ekskluzivni ili djelimični rad na daljinu, otvarajući nove zalive na tržištu rada, jer su visokoobrazovani i oni u urbanim sredinama bili u boljoj poziciji da rade od kuće.“

Mladi su doživjeli najoštriji pad zaposlenosti, dok su radnici starosti (25-54 godine) i stariji muški radnici najvjerovatnije imali skraćeno radno vrijeme.

Takođe su postojale značajne razlike u pogledu uslova rada između država članica, s tim da su Francuska, Poljska, Italija i Grčka najteže pogođena pandemijom, navodi se u izvještaju.

„Kriza 2008–2010. Zabilježila je najveće gubitke usred raspodjele zarada, dok je do drugog kvartala 2020. kriza Covid-19 uticala uglavnom na najniže plaćene radnike.“

Eurofound je predvidio da će stopa nezaposlenosti porasti na 8,6 procenata 2021. i da će se zadržati na osam procenata 2022. „Uprkos širem uticaju pandemije na uslove života i rada i različite sektore privrede, ove stope ostaju ispod vrhova zabeleženih tokom globalna finansijska i ekonomska kriza 2008–2010. “