Aleksić: Samit prilika za definisanje budućeg razvoja energetskog sektora


„Samit energetike Trebinje“ /SET/ treba da bude prilika za definisanje pravaca budućeg razvoja energetskog sektora i učvršćivanja saradnje u regionu, rekao je danas pomoćnik ministra rudarstva i energetike Srbije Milan Aleksić.
On je na otvaranju Samita izrazio nadu da će razmjena znanja, ideja i iskustava tokom panela i diskusija doprinijeti nastanku novih rješenja, ali i ponovo pokrenuti projekte koji su dugo u planu.
-Ovaj samit okuplja lidere u regionu u energetskom sektoru s ciljem razmene iskustava, ideja i strategija upravljanja koji doprinose energetskoj bezbednosti i tranziciji na čistim izvorima energije“, naveo je Aleksić.
On je rekao da je Srbija prethodne godine počela novu etapu u razvoju energetskog sektora usvajanjem Nacionalnog energetsko-klimatskog plana za period od 2030. sa projekcijama do 2050. godine.
Ovim je, kaže Aleksić, definisana mapa puta u procesu energetske tranzicije u skladu sa imperativom dekarbonizacije, a najznačajnije promjene predviđene su u načinu proizvodnje električne energije.
„Ambicija je da do kraja decenije obezbijedimo 3,5 gigavata zelene energije iz solarnih i vetro elektrana, što znači da će skoro svaki drugi megavat proizvoden električne energije biti iz obnovljive energije- rekao je Aleksić.
On je istakao da će „Elektroprivreda Srbije“ do kraja 2028. godine izgraditi i jedan gigavat samobalansiranih solarnih elektrana sa baterijskim skladištima, što je najveći projekat u oblasti obnovljivih izvora energije u Evropi.
Aleksić je dodao da u trenutnim uslovima povećanja proizvodnje energije iz obnovljivih izvora treba obezbijediti i povećanje kapaciteta za balansiranje, što će Srbija obezbijediti izgradnjom novih reverzibilnih hidroelektrana, među kojima su najznačajnije „Bistrica“ i „Đerdap tri“.
-Za potpuni izlazak iz fosilnih goriva, što je i vizija energetskog sektora do 2050. godine treba obezbediti baznu energiju, zbog čega smo sagledali mogućnost uvođenja nuklearne energije. Izmenama Zakona o energetici prošle godine ukinuta je zabrana za izgradnju nuklearnih elektrana u Srbiji koja je postojala od 1989. godine“, podsjetio je Aleksić.
Prema njegovim riječima, osim održivog razvoja energetskog sektora važna je i socijalna komponenta, koja podrazumijeva da energetsku tranziciju treba planirati odgovorno prema zaposlenima u lokalnim zajednicama koje zavise od energetske i rudarske industrije.
„Do kraja godine usvojićemo akcioni plan za pravednu tranziciju, ali će nam biti neophodan pristup finansijskim fondovima EU imajući u vidu da smo se kao i države članice obavezali na te ciljeve- zaključio je Aleksić.