VIZ ZAŠTITA: Kompletna rješenja za vašu solarnu budućnost


Nakon brojnih manjih solarnih elektrana, koje su po sistemu “ključ u ruke” izgradili za druge, kompanija Viz zaštita završava svoj najveći energetski projekat – Solarni park Bileća, instalisane snage 10 MW. Ovaj projekat prekretnica je za kompaniju koja se u ovom poslu nalazi od 2016. i koja posjeduje najviše stručne kapacitete za sprovođenje projekta solarne elektrane
piše MARKO ŠIKULJAK foto Aleksandar ARSENOVIĆ
Zoran Janković osnovao je preduzeće Viz zaštita prvobitno kao društvo za zaštitu od požara 1999. Od tada do danas Viz zaštita je narasla i ima pet zavoda, te se bavi poslovima zaštite na radu i zaštite od požara te zaštite životne sredine, a njihove usluge u proteklih 20 godina je koristilo preko pet hiljada privrednih subjekata. Od 2016. Viz zaštita počinje sa planiranjem daljeg razvoja kompanije i odlučuje se za zelenu energiju. Prve solarne kapacitete izgradili su za vlastite potrebe, kao investitori. Nakon toga su samostalno krenuli u posao projektujući i gradeći elektrane koje su bile namijenjene na prodaju. Već početkom aprila ove godine očekuju završetak svog najvećeg projekta, Solarni park Bileća instalisane snage 10 MW.
– Koncesioni ugovor o izgradnji fotonaponske elektrane smo zaključili u decembru 2022. Tokom sledeće godine smo podnijeli inicijativu za izradu provedbenog dokumenta prostornog uređenja, dobili smo potrebna rješenja Ministarstva, uradili elaborat tehničkog rješenja. U toj 2023. su završene procedure regulacionog plana, urađeni urbanističko tehnički uslovi, te dobijeni lokacijski uslovi za elektranu i trafo stanicu, kao i rješenje o energetskoj saglasnosti. Početkom avgusta prošle godine smo dobili građevinsku dozvolu, nakon čega smo ušli u izgradnju. Plan je da početkom aprila elektrana bude završena i priključena na mrežu. Iz toka ovog procesa se vidi da smo imali dobru saradnju sa ministarstvom, ERS i lokalnom administracijom u Bileći. Opština Bileća je brzo rješavala sve tekuće zahtjeve oko dobijanja potrebnih dozvola. Imali smo pozitivan prijem kod lokalne zajednice i zbog uključivanja lokalne operative za logistiku transport i pripremne radove. Projekat izgradnje iznijela je Viz zaštita, Delkom iz Bileće i J Energy iz Mrkonjić Grada. Mi ćemo kao jedna od većih elektrana opštini Bileća u budžet uplaćivati oko 100.000 KM godišnje, naravno u zavisnosti od proizvodnje – kaže Zoran Janković.

Prema njegovim riječima, teren na kome se izvode radovi je zahtjevan, a sama priprema terena je trajala sedam mjeseci. Što se tiče izgradnje, ona je započeta 10 avgusta 2024., a završetak se očekuje 1. aprila ove godine. Na projektu je radilo i po 40 ljudi.
-Viz zaštita je sve uradila vlastitim kapacitetima od projektovanja, priprema dokumentacije, ekološke studije. Po tome smo jedinstvena firma jer imamo stručne kapacitete da uradimo svu potrebnu dokumentaciju za ovakav posao, prije onog posla koji je svima vidljiv na terenu. Važno je spomenuti da nas je NLB banka pratila u ovom projektu kroz projektno finansiranje, što nije čest slučaj. To nije običan kredit, već banka uzima u obzir naše prethodne projekte, te ne uzimaju kolateral. Tako banka obezbjeđuje sredstva za određeni projekat, ali se otplata kredita i povrat investicije oslanjaju isključivo na prihode koje projekat generiše.
Naš najveći projekt je Solarni park Bileća, snage 10 MW, koji će biti završen u aprilu 2025. godine. Elektranom će upravljati novo preduzeće Vizit Solar, a Viz zaštita će zadržati 80% vlasništva
Jankovićeva kompanija je od ranije prepoznata kao neko ko je gradio male solarne elektrane gradio po sistemu „ključ u ruke“, koje je po završetku prodavao kupcima. Obavili bi čitav posao od kupovine zemljišta, izrade tehničke dokumentacije, izgradnje elektrane i njene prodaje kupcima koji žele da svoj novac ulože u zelenu energiju, ali im je previše složeno da se tim procesom bave od početka do kraja.
– Novcem kojim zaradimo od prodaje mi idemo u dalje investicije. U slučaju Solarnog parka Bileća 10 MW Viz zaštita će ostati u većem dijelu vlasništva i baviti se proizvodnjom struje. Elektranom će upravljati novo preduzeće Vizit Solar, u kome je Viz zaštita je vlasnik 80 procenata, kompanija Trigma je kupila 18 odsto, a dva odsto je vlasništvo privatnog investitora. Jedan od razloga zašto smo ušli u ovaj posao jeste što želimo u budućnosti da se razvijamo u pravcu trgovine strujom. Uslov za to je da imate minimum 5 MW vlastite proizvodnje – dodaje Zoran.

Njegov sin Aleksandar aktivno je uključen u porodični posao, a tokom izgradnje Solarnog parka Bileća 10MW bio je projekt menadžer. On dodaje da je izgradnja solarnih kapaciteta samo dio priče u poslu trgovine proizvedenom strujom, jer je za povećanje efikasnosti i postizanja bolje cijene potrebno kontrolisati vrijeme kada prodajete struju.
– Naš sledeći plan je da kupimo baterijske kapacitete od 4 MW, i da uz pomoć njih ostvarimo bolju konkurentnost na tržištu. Postoji nekoliko manjih elektrana koje imaju manje baterijske kapacitete, a mi se odlučujemo za veće kapacitete. Cijene na berzama su takve kakve jesu. Smisao korištenja baterije jeste da proizvedenu struju ne plasirate odmah po proizvodnji u mrežu, kada je cijena niža, nego da je prvo skladištite u bateriji, pa potom plasirate u večernjim časovima kada je struja skuplja. U ovom trenutku razlike u cijeni su tolike da se investicija u baterije isplati. Ali što bude više baterija, to će cijena biti ujednačenija, tako da je potrebno prije ući u posao sa baterijom i ona će se prije isplatiti dok je postojeći odnos cijena u pitanju. Osim toga, baterije će dosta pomoći Elektroprivredi RS, koja preuzima struju u mrežu, jer će ih rasteretiti u tim kritičnim periodima – kaže Aleksandar Janković.
Viz zaštita ima sve relevantne licence za elektroinstalacije, projektovanje i zaštitu životne sredine, što im omogućava realizaciju širokog spektra projekata
Cijene struje značajno osciliraju tokom dana, najskuplje su u jutarnjem i večernjem periodu, koji zavisi od doba godine i kada izlazi i zalazi sunce. U trenutku kada je proizvodnja iz obnovljivih izvora mala, struja je značajno skuplja.
– Od 11 do 14 časova cijena struje pada gotovo na nulu, jer je mreža prezasićena strujom iz obnovljivih izvora energije. U to vrijeme najbolje je strujom puniti baterijski sistem, a zatim je pustiti u mrežu uveče. Uz pomoć baterije olakšavamo balansiranje mreže elektro distributivnom preduzeću koji obavlja taj posao. To ovako zvuči jednostavno, ali potrebno je imati ozbiljno planiranje, a sam softver koji to radi proračunava koji periodi su najisplativiji za punjenje i plasiranje struje. Prije toga donosite odluku koju bateriju ćete nabaviti, budući da postoje one koje se brže ili sporije pune, brže ili sporije vraćaju struju u mrežu. Dosta parametara je uključeno u taj komplikovan proces. Ljudi zaboravljaju da postoji i trošak gubitka struje prilikom punjenja i pražnjenja baterije, ali sa razlikama u cijeni struje i dalje je isplativo i ugradnja baterijskih sistema smanjuje vrijeme otplate ukupne investicije.

Prilikom izgradnje Solarnog parka Bileća, Viz zaštita se opredijelila za tehnologiju kineskih kompanija. Solarne panele proizvod su kompanije Tong Wei, a trafo stanica i invertori su Huaweijevi. Imaju dobro iskustvo sa predstavništvom Huaweija, koje je nekoliko puta posjetilo Bileću. U saradnji sa njima odvijaće se i projekti koji Viz zaštita planira u budućnosti.
– Imamo dobru i sadržajnu saradnju sa Huaweijem, pa ćemo nakon opreme za elektranu, od njih nabaviti i baterije. Orijentaciona cijena je 200 eura po kilovatu baterijskog kapaciteta. Naš plan u narednom periodu je da unapređujemo efikasnost elektrana promjenom podloge i uvođenjem baterijskih sistema. To je sledeća faza unapređenja proizvodnje i stabilizacije mreže. Do sada smo izgradili oko 10 MW koje smo prodali, ili smo radili po narudžbi, a toliko smo izgradili samo na našem poslednjem projektu. Imamo plan i poslali smo ponudu za izgradnju još dvije elektrane, jednu od 8 drugu od 10 MW i vidjećemo hoćemo li dobiti dozvole. To je posao koji ćemo imati u narednom periodu. Plan nam je da nastavimo sa gradnjom većih solarnih sistema, jer smo tokom godina rada stekli iskustvo. Baziraćemo se na izgradnji velikih solarnih elektrana po sistemu „ključ u ruke“ ili kao izvođači radova. Viz zaštita je u mogućnosti da u potpunosti realizuje solarne elektrane od 10 pa do 50 MW.
BIFACIJALNE SOLARNE ELEKTRANE
Imamo iskustvo ugradnje bifacijalnih solarnih panela iz prethodnih godina na manjim projektima. To je relativno mlada tehnologija koja je u razvoju. Primijetili smo neznatne razlike u proizvodnji, jer je bitna podloga, kakva je boja tla, da li se svjetlost reflektuje od njega. Zbog toga je potrebno obezbijediti uslove da bi bifacijalni panel imao svoju funkciju i imali 3 do 7 odsto veću proizvodnju struje. U slučaju Solarnog parka Bileća, u pitanju je podloga od bijelog kamena, nema konkretnih upijača svjetlosti, tako da očekujemo da ćemo zbog toga imati bolje rezultate u proizvodnji struje. Sami bifacijalni paneli su čvršći i teži, što znači da je njihova montaža teža, ali kada je montaža gotova onda je čitava konstrukcija stabilnija i manja je šansa da budu pomjereni i oštećeni.

LICENCE
Viz zaštita je preduzeće koje se ističe stručnim i tehničkim kvalifikacijama u oblasti elektroinstalacija, projektovanja i zaštite životne sredine. Posjeduje sve relevantne licence koje potvrđuju visok nivo kompetencija i omogućavaju pružanje širokog spektra usluga u skladu s propisima Republike Srpske. U oblasti elektro energetike, Viz zaštita je ovlašćena za izvođenje instalacija jake struje i elektroenergetskih postrojenja, kao i za izradu tehničke dokumentacije za objekte koji podliježu regulativi Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske i jedinica lokalne samouprave. Takođe, preduzeće ima licencu za reviziju tehničke dokumentacije, čime garantuje kvalitet i usklađenost projekata sa važećim standardima i propisima. Pored elektroenergetskih sistema, Viz zaštita pruža usluge u oblasti zaštite životne sredine. Stručni tim izrađuje kompletnu dokumentaciju neophodnu za pribavljanje ekoloških dozvola, uključujući prethodne procjene uticaja na životnu sredinu, studije uticaja i dokaze potrebne za izdavanje dozvola. Kombinacijom tehničkog znanja i regulatorne usklađenosti, preduzeće pruža sigurnost i pouzdanost u realizaciji svih projekata.
PORTFOLIO U ENERGETICI
Godine 2016. počinjemo sa planiranjem daljeg razvoja kompanije i odlučujemo se za zelenu energiju. Za svoje potrebe smo izgradili solarne kapacitete, ukupno 1,17 MW 2019. u Brezičanima. Kupili smo zemljište i investirali izgradnju postrojenje. Tada smo kao investitori tražili izvođače radova, a nakon toga smo se odlučili da samostalnije krenemo u taj posao i gradimo elektrane za druge. Tako smo 2022. počeli sa gradnjom, te smo do sada izgradili 33 manje solarne elektrane, ukupno 5 MW instalisane energije. Nakon prve elektrane u Brezičanima, napravili smo na istom mjestu još tri. Dok se tu gradilo, pripremali smo tehničku dokumentaciju za osam elektrana u Jurkovici, u deset u Podrgradcima i jedanaest u Trebovljanima. Elektrane u Podgradcima i Trebovljanima su urađene sa inovativnom tehnologijom, a to su bifacijalni solarni paneli, dok je ispod podloga od šljunka, koji reflektuje svjetlost, tako da se struja proizvodi sa obje strane panela, što omogućava veću proizvodnju od uobičajenih panela.