Rusija i Kina izbacuju dolar iz igre
Zahvaljujući tijesnoj ekonomskoj, finansijskoj i geopolitičkoj saradnji Moskve i Pekinga mogli bi da se stvore (pred)uslovi za nove globalne standarde i da se na taj način stavi tačka na trenutnu dominaciju Vašingtona i američkog dolara, piše austrijski Kontra magazin
Magazin podsjeća da je sredinom marta Banka Rusije upravo u Kini otvorila prvo u istoriji predstavništvo u inostranstvu, a takođe i da obje zemlje rade na tome da olakšaju uvoz zlata iz Rusije u Kinu.
U članku se ocjenjuje da „jaka glad Pekinga za zlatom pomaže stvaranju nove valute podržane zlatom, koja ubuduće može da zamijeni krizama izmučen sistem dekretnog novca“. Autor teksta zaključuje da će samim tim dolaru biti sve teže da sačuva svoju dominantnu globalnu ulogu.
– Ako se Rusiji i Kini pridruži još nekoliko zemalja, dolar će imati sve manje kiseonika. Kao rezultat toga, Vašington će imati manje šansi da vrši uticaj na geopolitiku. Trenutno je veoma realno govoriti o tome da Moskva i Peking neutrališu dolar, makar i malim koracima – zaključuje se u tekstu.
Ruski analitičari se slažu da bi moglo da dođe do stvaranja nove trgovinske jedinice u prometu dvije zemlje i da bi na taj način mogla da se umanji uloga dolara na tržištu.
– Opšte je poznato da je ruska Centralna banka prošle godine bila najveći kupac zlata od svih svjetskih centralnih banaka, a da je Kina jedan od najvećih proizvođača. Peking sada pokazuje i želju da poveća kupovinu zlata. I to je veoma važno zato što zalihe zlata utiču na vrijednost i stabilnost nacionalne valute, a time se stvaraju i šanse da se smanji uloga dolara u međusobnim transakcijama ili čak da se stvori nekakva (trgovinska) jedinica za trgovinu između Rusije i Kine – kaže za „Sputnjik“ Nikolaj Podlevski, šef analitičkog odjeljenja kompanije „Cerih kapital menadžment“.
Analitičar navodi da je dolar i dalje superioran u poređenju sa drugim valutama i upozorava da to nosi „značajnu opasnost“.
– Američki udio u svjetskoj privredi iznosi oko 20 odsto, a transakcije se uglavnom vrše u dolarima. I ako zanemarimo transakcije u eurima, koji se dešavaju u Evropi, u okviru Evropske unije, udio dolara je jednostavno superioran u poređenju sa drugim valutama. I to, naravno, predstavlja značajnu opasnost, značajnu prijetnju, u slučaju da Sjedinjene Države riješe da preduzmu neke neočekivane mjere. Sada, kada se očekuje susret predsjednika Kine Si Đingpinga i predsjednika SAD Donalda Trampa, veoma je važno imati neku perspektivu toga kako se mogu alternativno razvijati platežni sistem, kao i različiti odnosi među zemljama, u slučaju da SAD preduzmu neke neočekivane korake.
Analitičar ocjenjuje da je otvaranje predstavništva Centralne banke RF u Kini dobar potez ruskih vlasti.
– Povećava se uloga juana u međunarodnim transakcijama. Još prije nekoliko godina udio juana je iznosio 1-2 odsto, a sada premašuje 4-5 odsto. U rusko-kineskim transakcijama, prema podacima iz juna prošle godine udio ruske rublje iznosio je 3 odsto, a kineskog juana je bio nešto veći i iznosio je 9 odsto. Međutim, otvaranjem predstavništva Centralne banke RF u Kini udio nacionalnih valuta u transakcijama dviju zemalja bi mogao drastično da poraste. Međutim, najvažnije je da otvaranje predstavništva omogućava Rusiji da ima rezervni kanal za međunarodne transakcije. I to je veoma važno – zaključio je Podlevski.