Digitalizacija i modernizacija u Elektro – Bijeljina
U cilju što pouzdanijeg sistema distribucije električne energije i usluga prema krajnjim kupcima, ZEDP „Elektro-Bijeljina“ čini sve potrebne aktivnosti i poslove kako bi sistem bio u što optimalnijem stanju. Priveli su kraju aktivnosti na remontima glavnih elektroenergetskih objekata, a to se odnosi na planske remonte 35 kilovoltnih trafo stanica i zaključno sa početkom jula, remonte su uradili na ukupno 17 čvornih trafo stanica, čime su stvorene pretpostavke za adekvatno funkcionisanje sistema.
– Remonte na preostalih devet čvornih TS ćemo uraditi tokom septembra ove godine i na taj način ćemo zaokružiti ovogodišnji ciklus značajnih poslova na pomenutim objektima. Pored toga, kontinuirano radimo rekonstrukciju niskonaponske mreže i dalekovodnih 10 kV vodova, što je značajan projekat koji se najvećim dijelom finansira iz kreditnog aranžmana – kaže Marko Mihajlović, direktor ZEDP „Elektro-Bijeljina“.
Velika pažnja je posvećena i ugradnji „pametnih brojila“ i daljinskom očitanju, tako da je od 2008. godine ugrađeno nekoliko desetina hiljada ovakvih brojila.
– U 2020.godini započeo je sljedeći veliki projekat, ovoga puta još 30.500 „pametnih brojila“, 300 koncentratora i 13.000 ormara za izmještanje brojila., sve posredstvom kreditnog aranžmana sa EBRD i tom prilikom su nabavljena brojila domaće proizvodnje „Mikroelektronika“, „Meter&Control“ i „EWG“, dok je softver za prikupljanje i obradu podataka domaćeg proizvođača ”Dwelt. Isporuka brojila i opreme je išla sukcesivno od decembra 2020. godine i ugradnja je krenula odmah nakon prvih isporuka. Problem je nastao sa početkom pandemije, kao i sa restruktuiranjem Preduzeća – rad kod krajnjih kupaca je bio ograničen, praktično onemogućen. Sa restruktuiranjem je smanjen broj izvršilaca, tako da se mogao uraditi manji obim posla. I pored ovoga, nije se prestajalo sa radom na ugradnji brojila i izmještanju mjernih mjesta. Probleme zbog pandemije su imali i proizvođači brojila i opreme zbog poremećenih lanaca snabdevanja dijelovima za brojila. Posljednja isporuka brojila i opreme bila je u decembru 2021. godine i do sada je ugrađeno oko 25.000 brojila i povezano u sistem preko 23.000 brojila, na 291 trafo području su zamijenjena brojila, postavljeni koncentratori i brojila povezana u AMM sistem – ističe Mihajlović i podsjeća na dalje aktivnosti po tom pitanju, te da je planirano da se ugradi 90-95 odsto isporučenih brojila, a da ostatak bude rezerva.
– Ostalo je da se ugradi još nekoliko hiljada brojila i planirano je da se završi do oktobra 2022. kako je i predviđeno prvobitnim planom, kao i povezivanje svih brojila u sistem.
Određena količina brojila iz „starog“ AMM sistema je već prebačena u novi sistem, dok će ostatak biti prebačen do kraja ove godine. Ugradnjom ovog sistema na trafo područjima, značajno su smanjeni troškovi očitanja, povećana tačnost očitanja i smanjeni gubici za nekoliko procenata. Uvođenjem svih brojila iz kredita u sistem, kao i preuzimanjem brojila iz starog AMM sistema, oko 35 odsto brojila će daljinski očitavati, odnosno preko 50 odsto energije predate krajnjim kupcima.
Takođe, omogućeno je prikupljanje velike količine podataka o profilima opterećenja pojedinih grupa krajnjih kupaca, kao i drugih podataka koji će se koristiti za planiranje razvoja distributivnih mreža.
U narednom periodu treba očekivati nastavak nabavke i ugradnje brojila za daljinsko očitanje, odnosno proširenje postojećeg AMM sistema iz vlastitih
sredstava ili iz kredita, jer je ovo investicija koja se prema relevantnim analizama isplati najdalje za pet godina.