SINIŠA MAKSIMOVIĆ: ETMAX – domaće kompanije su lideri u oblasti OIE

Interview

Uz stalna ulaganja u stručno usavršavanje zaposlenih i stvaranje inovativnih rješenja, ETMAX se pozicionirao kao lider u oblasti solarne energetike, s projektima širom regiona i ambicijama daljeg širenja i tehnološkog napretka. Posvećenost samostalnoj realizaciji poslovnih procesa omogućila je razvoj sopstvene mašinske i elektro proizvodnje, projektnog biroa, službi za upravljanje projektima, terenskih operacija, čime se osigurava kompletna inženjerska podrška za fotonaponska postrojenja

razgovarao SLAVIŠA MIRKOVIĆ

Sa decenijskom tradicijom u radu, proizvodno elektro – tehničko preduzeće ETMAX doo dokazuje koliko su orjentisanost na rezultate, primjena znanja i kvalitet u radu, neophodni za uspjeh i za nova dostignuća. Pri tome, kontinuirano vodeći računa o primjeni odgovarajućih tehnologija, znanja, a posebno kvalitetnog projektovanja i izvođenja solarnih elektrana, po kojima su prepoznatljivi, iako razvijaju i druge grupe proizvoda i usluga.
– ETMAX je danas međunarodno prisutna kompanija, koja postoji duže od 13 godina, sa oko 100 zaposlenih. Broj zaposlenih ima trend rasta i dugoročno radimo na proširenju kolektiva, posebno inženjera i tehničkih zanimanja. Posvećeni smo proširenju djelatnosti, uspostavi novog proizvodnog pogona u Banja Luci, čime ćemo dodatno unaprijediti naš rad. Od osnivanja do danas, opredijeljeni smo da što više poslovnih procesa obavljamo samostalno, pa smo saglasno tome razvijali vlastitu mašinsku i elektro proizvodnju, zatim projektni biro, koji danas čine inženjeri elektrotehnike, smjer energetika, mašinski inženjeri, građevinski inženjeri, inženjeri geodezije, što osigurava potpuno pokrivene operacije vezane za inženjering fotonaponskih postrojenja. Zatim, naše službe Upravljanja projektima i Terenske operacije realizuju sve faze izvođenja projekata, izgradnju, servis i održavanje.

Tokom razvoja kompanije posvetili smo pažnju postepenom razvoju i rastu, zasnovanom na sopstvenim resursima i mislim da je to bilo ključno da nam osigura dugoročno stabilnu poziciju

ETMAX ulaže sredstva i vrijeme u unapređenje kompetencija naših zaposlenih, kroz obuke, stručna usavršavanja i nastojimo da kada se kod nas zaposle mladi inženjeri, kroz rad na projektima i rješavanje inžinjerskih izazova, formiramo mlade stručnjake, koji će u budućnosti moći doprinijeti razvoju sektora energetike, a posebno energetike obnovljivih izvora na našim prostorima. Posebna pažnja se posvećuje adekvatnom radnom okruženju, benefitima za radnike, timskom radu, što rezultira time da smo prepoznati kao poslodavac za kojeg se odlučuju mladi, kao i stručnjaci sa iskustvom u oblasti energetike, finansija, prava, jer naša djelatnost zahtjeva multidisciplinaran pristup.
Kada govorimo o referencama, kontinuirano radimo na realizaciji projekata, jedna smo od rijetkih kompanija koja je u potpunosti razvila sve elemente procesa projektovanja i izgradnje solarnih elektrana, uz vlastitu proizvodnju nosivih konstrukcija i elektro ormara, koji imaju širok spektar primjena.
Kada sumiramo rezultate, iza nas je preko 500 projektovanih i izgrađenih fotonaponskih postrojenja – solarnih elektrana, preko 80 MW instalisane snage u oblasti solara, sa projektima u izgradnji od preko 40 MW. Trenutno, u različitim fazama planiranja, projektovanja i izgradnje je oko 200 pojedinačnih postrojenja. Pored toga, naši najveći, strateški i regionalno važni projekti su na području Hercegovine, na kojima radimo već duži vremenski period, predviđene snage oko 500 MW, što ih čini jednim od najvećih projekata u oblasti solara u ovom dijelu Evrope, ali i u širim okvirima.
Za sve ovo o čemu razgovaramo, potrebna je potpuna posvećenost, jer koliko god ovi rezultati izgledaju impresivno, iza njih su godine rada, izazova, naučenih lekcija i pojedinačnih uspjeha, koji su bili neophodni da istrajemo i da budemo na poziciji na kojoj smo danas – kaže Siniša Maksimović, direktor Etmax-a.

Solarna elektana Srbac Povelič 1

Koje pojedinačne projekte i investicije biste izdvojili, a koje ste realizovali u međuvremenu, tokom prethodne godine?
– Mogu da izdvojim nekoliko projekata. Za potrebe Grada Gradiška smo projektovali i izgradili četiri solarne elektrane. Namjena elektrana je da se proizvedena električna energija koristi za vlastite potrebe snabdijevanja električnom energijom objekata, koji su u vlasništvu KP “Vodovod” a.d. Gradiška. Ukupna instalisana snaga sva četiri fotonaponska postrojenja je 994,40 kWp (0,994 MW). Planirana godišnja proizvodnja svake pojedinačne elektrane iznosi 329.815 kWh i moći će da pokrije gotovo cjelokupne potrebe za energijom Vodoizvorišta Žeravica. Fotonaponski moduli su postavljeni na noseću konstrukciju iz ETMAX-ove proizvodnje, koja se radi od kvalitetnih materijala i projektuje se da osigura maksimalnu iskorištenost postrojenja. Realizacijom ovog projekta pokazali smo dobar model, kako se obnovljivi izvori energije mogu efikasno integrisati u rad preduzeća iz oblasti vodosnabdijevanja, te kako energetska tranzicija može biti u ovoj oblasti održiva i relativno brzo sprovodiva.

Opredijeljeni smo da što više poslovnih procesa obavljamo samostalno, pa smo razvili vlastitu mašinsku i elektro proizvodnju, kao i projektni biro sa inženjerima različitih struka

Drugi projekat, koji se izdvaja po instalisanoj snazi je izgradnja 15 solarnih elektrana na području opštine Srbac, Povelič, gdje smo za investitora projektovali i izgradili 3,53 MW kapaciteta, sa pripadajućom infrastrukturom. Ovo je jedan od trenutno najvećih projekata na širem području banjalučke regije, i svakako najveći projekat ovog tipa na području opštine Srbac. Na taj način smo pokazali da se veliki projekti i investicije u solarne kapacitete mogu uspješno realizovati na većini lokacija u BiH, jer potencijal za korištenje solarne energije je na našim prostorima izuzetan, pa sem područja Hercegovine, koje je posebno pogodno za korištenje solarne energije, i ostala područja mogu biti konkurentna u oblasti solara.
Projekat, koji smo takođe uspješno završili tokom 2024. godine je i izgradnja 14 pojedinačnih solarnih elektrana na području Modriče, Skugrić, gdje smo za investitora, projektovali i izgradili postrojenja ukupne snage 2,24 MW. Naši projekti se rade uglavnom po principu „ključ u ruke“ i sve faze procesa od inicijalne ideje, do elektrane u stabilnom radu realizujemo sopstvenim resursima.
Iz navedenog, uočljivo je da radimo na različitim lokacijama, za različite investitore i za namjene korištenja energije dobijene iz fotonaponskih kapaciteta, pa i to govori u prilog činjenici koliko su obnovljivi izvori energije, a posebno solar široko primjenjivi i koliko mijenjaju energetsku sliku brzo i efikasno.

Šta su budući pravci razvoja i kako će izgledati kompanija ETMAX za 10 godina? Kakva je Vaša vizija i koliko se mijenjala od osnivanja kompanije?
– To je uvijek zanimljivo pitanje. Naša vizija je regionalna i globalna prepoznatljivost u razvoju i primjeni tehnologija zasnovanih na OIE, energetici i održivom razvoju. Smatram da smo uspjeli da je ostvarimo, te da smo uradili zaista mnogo u prethodnim godinama.
Sada smo u fazi kada je kompanija već prisutna dugi niz godina, bilježimo stalni rast broja zaposlenih, realizovanih projekata, ostvarenih inženjerskih izazova, proširujemo djelatnost. Takođe, sadašnji trenutak je važan i radi kreiranja strategije za budućnost. U tom smislu, mogu reći da ćemo i dalje biti prisutni u oblasti solara, jer smo u tom sektoru uradili najviše. Prisutni smo od početka, aktivno smo doprinijeli razvoju i onome što je sektor danas, ali isto tako radimo na uspostavi novih vidova proizvodnje, usvajanju novih tehnologija, što je trenutno već u realizaciji.
ETMAX je kompanija koju od osnivanja vidim kroz razvojne sektore i sada ostvarujemo tu viziju, tako da pored rada u oblasti energetike, intenzivno radimo na uspostavi sektora specijalizovanih za elektroniku, projektovanje i konsalting, kao i sektora za istraživanje i razvoj, koji nam je posebno važan. Naš rad se od osnivanja zasniva na primjeni znanja i inovativnih rješenja, kao i na razvoju prepoznatljivog sistema kvaliteta.

Solarna elektana Srbac Povelič 2

Šta je jedinstvena vrijednost i snaga koju region može da ponudi u oblasti solara? Kako se ove prednosti reflektuju na svakodnevni život?
– Nekoliko je ključnih faktora koji region Zapadnog Balkana izdvajaju kada govorimo o oblasti solara, a to su pored prirodnih karakteristika i povoljnih klimatskih uslova za razvoj solara, i strateški geografski položaj, što se ogleda kroz blizinu i dostupnost velikih tržišta, dobra povezanost regiona sa Evropom i Azijom. Biti povezan sa Evropskom unijom, ali i imati pristup tržištima Bliskog istoka i Azije, omogućava regionu da postane ključna tačka za razvoj tehnologija u oblasti obnovljivih izvora energije.

ETMAX je lična priča, kojoj sam posvetio vrijeme, znanje i resurse, sa ciljem da imamo domaću kompaniju koja može da parira evropskim po profesionalnosti, dostignućima i referencama

Kada govorimo o prednostima u svakodnevnom životu, razvoj sektora korištenja solarne energije nam već donosi brojne benefite, a to su prije svega niži troškovi električne energije, na taj način se ostvaruju uštede, što je jednako bitno za domaćinstva i za privredu.
Ulaganje u solarnu energiju znači čistiji vazduh, manje zagađenja i bolji kvalitet života za sve. Zagađenje, posebno u gradovima je jedna od glavnih vijesti u zadnje vrijeme i u tom smislu zelene tehnologije i čista energija predstavljaju adekvatan odgovor.

Inženjering u projektovanju i izgradnji solarnih elektrana, zahtjeva preciznost, posvećenost, stalni rad i učenje. Šta je u tim procesima najvažnije i šta biste posebno izdvojili kao i podsticaj da se teži stalnom unapređenju?
– ETMAX je posvećen razvoju inženjeringa koji je zasnovan na kvalitetu projektovanja i izgradnje, koje kombinujemo sa opremom vrhunskog kvaliteta, kako bi svaku fazu projekta realizovali profesionalno. Naš cilj je da investitori dobiju postrojenje koje radi stabilno dugi niz godina, bez prekida u radu i kvarova. Svaka faza rada i održavanja elektrana nakon izgradnje je jasno definisana i posvećeni smo jednako post prodajnim uslugama, kao i samom projektovanju i izgradnji. Razvili smo cjelokupnu uslugu, a naši stručni timovi investitorima su osigurali adekvatan konsalting, da bi se ovi procesi što efikasnije realizovali.
Izgradnja elektroenergetskog postrojenja, uključujući i fotonaponsku elektranu, jeste zahtjevan proces, koji uključuje izradu projektno tehničke dokumentacije, pribavljanje dozvola i brojne druge elemente, pored projektovanja i izgradnje, i mi smo na toj osnovi uspostavili naše stručne službe, da bismo adekvatno odgovorili na sve korake u tom procesu.

Solarna elektana Bileća 1

ETMAX je prepoznatljiv i po partnerstvima sa nekim od vodećih globalnih brendova u domenu opreme za solarne elektrane. Koliko su ova partnerstva omogućila da postanete regionalni lider u solarnoj industriji?
– Naši dugogodišnji partneri su globalni lideri u solarnoj industriji i premium proizvođači opreme za fotonaponska postrojenja, a to su prije svih kompanije Fronius-i i brend Qcells. Ovlašteni smo distributer i sistem integrator austrijskog preduzeća Fronius International GmbH, tržišnog lidera u oblasti razvoja tehnologija održivog razvoja, energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije.

Iza nas je preko 500 projektovanih i izgrađenih fotonaponskih postrojenja, sa instalisanom snagom od preko 80 MW i projektima u izgradnji od preko 40 MW

Takođe, ETMAX je partner i ovlašteni distributer brenda Q.CELLS, članice najvećeg poslovnog konglomerata HANWA Group iz Južne Koreje, koja je globalni tržišni lider u oblasti obnovljivih izvora energije (fotonaponski sistemi, vodonik, vjetroelektrane). Ova partnerstva su strateška, i osigurali smo na taj način da je oprema vrhunskog kvaliteta i produktivnosti dostupna na našem tržištu. ETMAX je kroz ova partnerstva pokazao kako se dobre prakse mogu prenijeti na naše prostore, kako se kombinovanjem premium opreme i stručnosti postižu najbolji rezultati.
Solarne elektrane se grade da budu u funkciji 25-30 godina i zato je ulaganje u kvalitetnu opremu najbolja varijanta, jer smo često svjedočili situacijama da investitori u nedostatku pravih i prije svega iskrenih informacija od izvođača i dobavljača opreme za postrojenja, budu dovedeni u zabludu i usljed nabavke jeftine opreme, lošijeg kvaliteta, dođu u situaciju da troškovi servisiranja i održavanja postrojenja tokom godina budu značajno veći, nego što su očekivali na početku. Kada su cijene za opremu i izgradnju solarne elektrane nerealno niske, to je siguran znak da ćete u toku buduće eksploatacije postrojenja imati značajne troškove po pitanju servisiranja i održavanja postrojenja. To sigurno nije dobra praksa i i zato uvijek skrećemo pažnju da se treba voditi računa koja oprema se nabavlja, da to bude kod dobavljača koji su provjereni, kao i da kvalitet izvođenja – izgradnje postrojenja treba da bude visoko profesionalan.
Kvalitet je kada govorimo o našim projektima uvijek na prvom mjestu i sigurno je da su međunarodna partnerstva sa liderima u ovoj industriji dodatna garancija našeg rada i pouzdanosti.

SET UKAZUJE NA BUDUĆNOST ENERGETIKE
Koliko je za SET kao regionalno dešavanje posvećeno energetici značajno za vas i koliko doprinosi promociji vašeg brenda?
-Samit energetike Trebinje prati naš rad duži niz godina, i dešavanje je na kojem predstavljamo svoj rad i dostignuća. Program i koncept SET-a, kao i sagovornici koje okuplja, koji su regionalni lideri iz oblasti energetike, svake godine adresiraju najvažnija pitanja, definišu zaključke i kreiraju buduće pravce razvoja.
SET sigurno ima potencijal da ukaže prije svih na budućnost u oblasti energetike, kako u segmentu obnovljivih izvora energije na Zapadnom Balkanu, tako i u drugim oblastima. Na taj način, čini regiju prepoznatljivom, i dokazuje da možemo biti jedan od ključnih igrača u regionalnoj energetskoj tranziciji. U tom kontekstu, kao Zlatni pokrovitelj ovogodišnjeg SET-a, raduje nas što smo dio razvojne priče, koja godinama neprekidno definiše nove energetske politike i približava nas sve značajnijim dostignućima, posebno u oblasti solara.
SET je prije svega uspješna međunarodna inicijativa da se okupe eksperti, predstavnici poslovne zajednice, donosioci odluka, regulatori, predstavnici institucija i organizacija, koji djeluju u sektoru energetike. Strateška važnost sektora energetike ogleda se i u tome što se upravo u energetici realizuju neke od najznačajnijih regionalnih investicija.
SET Trebinje je samit koji povezuje Zapadni Balkan, a trenutno vidimo rast sektora solara, sa izraženim potrebama za održivim i obnovljivim izvorima energije, dok se istovremeno razgovara o izazovima u cilju unapređenja infrastrukture, radi stvaranja pretpostavki budućeg razvoja.